1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. İnci kefali bereketi
İnci kefali bereketi

İnci kefali bereketi

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Sarıkum köyündeki balıkçılar, Güneydoğu illerinin inci kefali balığı ihtiyacını karşılıyor.

A+A-

Van Gölü kıyı şeridinde bulunan Sarıkum köylüleri Bitlis ve ilçeleri haricinde Batman, Siirt ve Diyarbakır gibi illere inci kefali balığı sattıklarını belirttiler. Bir gece önceden yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki ağlarını Göle atan köylüler sabah saatlerinde çekiyorlar. Köyde balıkçılık yapan Maşallah Allahverdi, yaklaşık 20 yıldır incik kefali avladığını, bu yılki balık bereketinin satıcının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

İNCİ KEFALİ BEREKETİ

Karadeniz'den aldıkları eski bir tekne ile başladıkları balıkçılık işini 2 kardeşi ve çocukları ile birlikte sürdürdüklerini belirten Allahverdi, geçimlerini de bu yolla temin ettiklerini anlattı. Tekne üzerinde hem ağını çekip hemde gazetecilere açıklama yapan Maşallah Allahverdi, "Bizim köyde arazimiz yok. Yıllarca çobanlık yaptık. 20 yıl önce Trabzon'dan binin 500 TL'ye bir tekne aldım. Taksitli olarak ödeyeceğimiz teknenin parasını bir gecede çıkan balıkları satarak tek seferde ödedik. O günden sonra da balıkçılık yapmaya başladık" diye konuştu.
Etiketler: