1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnanılmaz Araştırma Zehirlenmeler
İnanılmaz Araştırma Zehirlenmeler

İnanılmaz Araştırma Zehirlenmeler

Dicle Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, Güneydoğu'daki zehirlenmelerin yüzde 85'i intihar amaçlı yaşanırken; yüzde 15'i kazayla oluyor.

A+A-

Dicle Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, Güneydoğu'daki zehirlenmelerin yüzde 85'i intihar amaçlı yaşanırken; yüzde 15'i kazayla oluyor.

Dicle Üniversitesi'nin Güneydoğu'daki zehirlenmeleri araştıran çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre, bölgedeki zehirlenmelerin yüzde 85'i intihar amaçlı yaşanırken; yüzde 15'i kazayla oluyor.

"Türkiye'nin Güneydoğusundaki Akut Zehirlenme Olgularının Profili" konulu araştırmayı DÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Akın, Yrd. Doç. Dr. A. Yekta Tüzün ve Yrd. Doç. Dr. Timuçin Çil gerçekleştirdi. DÜ Tıp Fakültesi acil servisine 2005-2006 tarihleri arasında kabul edilen ve iç hastalıkları servisinde yatan akut zehirlenme vakaları incelendi. Sonuçlar Dicle Tıp Dergisi'nde yayınlandı.

Çalışmada 80 zehirlenme vakası ele alındı. Araştırma 18 yaş ve üstü hastaları kapsıyor. Ocak 2005 ile Nisan 2006 tarihleri arasında 42 bin 219 olgu, acil servise başvurdu ve bu olgulardan akut zehirlenme tanısı olan 80 vaka çalışmaya alındı. Bu olguların yüzde 68,8'si kadın, yüzde 31,2'i ise erkek. İntihar amacıyla zehirlenmelerde kadınlar yüzde 67,6'lik bir oran oluştururken erkeklerde ise bu oran yüzde 32,4. İntihar girişiminde bulunan kadınların yüzde 72,1'i 15-25 yaş arasında.

Araştırma sonuçlarında, zehirlenme olgularının çoğunluğunu yüzde 69,1 ile şehirde yaşayanlar, yüzde 39,7 ile ilköğretim, yüzde 36,8 ile de lise mezunları izliyor. Tedavi gören hastaların ruhsal açıdan değişken durumları da intihar olasılığını artırıyor. En sık ortaya çıkan klinik bulgular ise; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, karın ağrısı, bilinç değişikliği, sinirlilik, kardiyak aritmi, koma, solunum ve depresyon.

Araştırmanın sonuç bölümünde ise, "Zehirlenme insanlarda önemli bir sağlık ve sosyoekonomik problem. Zehirlenmelerde kadın oranının fazla olmasının nedeni bölgede kadınların toplum ve aile içindeki yeri ve rolü, ekonomik bağımsızlıklarının olmaması. Çalışmada intihar girişiminin yüzde 17,5'i birden fazla ilaç ile olduğu belirlendi. Bunu parasetemol ve antidepresan ile antipsikotik ilaçların aşırı dozda alınması izliyor. Bu durum ilaçların daha yaygın kullanımından kaynaklanıyor. Tedavi gören hastaların ruhsal açıdan değişken durumları da intihar olasılığını arttırıyor. Bu çalışmanın bulgularına göre akut zehirlenmelerde gençlerin, kadınların, kalabalık ailelerin yüksek risk taşıyan grupları oluşturdukları, ilaç ile zehirlenmenin de en yaygın zehirlenme türü olduğu sonucuna varılabilir." değerlendirmesi yapılıyor.