1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnancın önündeki engeller kaldırılmalı
İnancın önündeki engeller kaldırılmalı

İnancın önündeki engeller kaldırılmalı

İmam Hatip dışındaki okullarda başörtüsünü yasaklayan kılık kıyafet yönetmeliğine tepki gösteren Diyarbakır Şura Der, inancın önündeki bütün engellerin kaldırılmasını ve daha iyi bir toplum için yapılacak eylemlerin en kısa zamanda hayata geçirilmesini is

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okullarda, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usul ve esasları belirleyen yönetmeliğe tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu tepkilerden biri de TES-ÇAĞ üyesi Şura-Der'den geldi. Yazılı açıklamayı Şura-Der yönetim kurulu adına Osman Kurul okudu.

Halkı aldatanlar aslında kendilerini aldatıyorlar

Basın açıklamasına Ahzab Suresi 59. Ayet ile başlayan Kurul, başörtüsünü her yerde takmanın Allah'ın emri olduğunu vurgulayarak, "Hükümetin, sivil toplum kuruluşlarının yaptığı baskılar sonucu getirdikleri kısmı serbestlikler bir lutuf değildir. Bilakis halkın gazını almaya ve halkı susturmaya yönelik kurnazca bir çabadır. Başörtüsü sorununu çözeceğini vaad ederek milletin oyunu alan, daha sonra da cüz-i değişiklikler ile halkı aldatmaya çalışanlar aslında kendilerini aldatıyorlar, fakat bunun bilincinde değildirler" dedi.

Allah'ın emrine karşı duranlar kıyamet günü nasıl hesap verecekler

Çıkarılan yeni yönetmelikle İmam-Hatip dışındaki okullarda başörtüsünü yasaklayan hükümetin, Allah'ın emrine karşı olan bu kararı ile Kıyamet gününde nasıl hesap vereceklerini hiç düşündüler mi? diye soran Kurul, "Başörtüsünü yasaklayarak birilerinin gözüne girmeye çalışıyorlarsa çok yanılıyorlar. İslam düşmanları her devirde Müslümanları kullanarak onları kendilerine benzetmeye çalışmışlardır. Unutulmamalıdır ki biz onların dinine girmedikçe onlar asla bizden razı olmayacaklardır" şeklinde ifade etti.

Açıklamaya şöyle devam eden Kurul, "Bazı basın yayın organlarında okulda namaz kılan çocukların görüntüleri yayınlanarak adeta suçluymuş gibi haberler yapılmaktadır. Bizler TES-ÇAĞ üyesi olarak yapılan bu art niyetli yayınları kınıyor, bu vesile ile tüm okullarda bir mescid açılması için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Her alanda özgürlükten bahseden hükümetin biran önce bu meseleye de bir çözüm bulması gerektiğini" belirtti.

Karma eğitim sisteminden hemen vazgeçilmeli

Kurul son olarak, "Eğitimde kangren haline gelen karma eğitim sisteminin bir an önce ortadan kaldırılıp öğrencilerin özgür iradeleriyle okul okuyabilmelerinin önü açılmalıdır. Dindar bir neslin yetişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan bu sistemin kaldırılması için hükümet derhal harekete geçmeli ve gerekli adımları atmalıdır. Bizler Şura-Der olarak, inancın önündeki bütün engellerin kaldırılmasını ve daha iyi bir toplum için yapılacak eylemlerin en kısa zamanda hayata geçirilmesini istiyoruz" talebinde bulundu.

 

 

(M.Sait Adiyaman - İLKHA)

HABERE YORUM KAT