1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. İnanç turizminin Diyarbakır abidesi
İnanç turizminin Diyarbakır abidesi

İnanç turizminin Diyarbakır abidesi

Peygamber kabristanları ve olağanüstü doğa güzelliğiyle Diyarbakır’ın gözde ilçelerinden biri olan Eğil, büyüleyici manzaralarıyla da görenleri cezp ediyor.

A+A-

Bu şirin ilçemizi siz değerli okurlarımıza tanıtalım istedik. İşte Eğil ilçemiz:
 
Tarih ve doğa ile bütünleşen ilçe


Diyarbakır’ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Eğil, tarihte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı inançların bir arada yaşamış olduğu önemli bir yerleşim birimidir.

 

Eğil, Antik bir kent olup tüm güzellikleriyle, Asurlulardan kalma kale ve birçok antik mağara, kral kızı resimlerine ev sahipliği yapan bir ilçedir. İlçe Peygamberler şehri olarak da bilinmektedir.

 

İlçede Asurlular, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler Büyük Selçuklu Devleti, Nisanoğulları Beyliği, Akkoyunlular ve Safeviler gibi eski medeniyetlerin yaşam sürdüğü yörelerden birisidir.
 
Eğil nerdedir?


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Diyarbakır iline bağlı küçük bir ilçe olan Eğil, il merkezinin kuzeyindeki dağlık bir arazide kurulmuş olup, yaklaşık 450 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir.

 

Diyarbakır’a 50 km. uzaklıkta olan ilçenin kuzeyinde Dicle Nehri (Dicle Baraj Gölü) ve Dicle ilçesi, doğusunda Hani ve Hazo ilçeleri, batısında ise Ergani ilçesi yer almaktadır Denizden yüksekliği 825 m. olan ilçenin iklimi karasal iklim olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.


Eğil’in doğal bitki örtüsü ormandır. Bu ormanlar; meşe ağaçlarının oluşturduğu topluluklardan oluşmaktadır. Bunun yanında nar, hurma, elma, armut, erik, badem gibi meyve ağaçları ve üzüm bağları da bulunmaktadır. Her çeşit tahıl ve sebzenin de yetiştirildiği ilçede özellikle badem ve üzüm önemli gelir kaynağıdır.
 
İlçenin isminin de bir hikayesi var


Eğil ilçesinin eski adı değişik kaynaklarda; Angel, Angl, İggel, Aggilene, Encil, Gel, Agel biçiminde geçmektedir. Aynı bilgi Evliya Çelebi’nin Seyahatname”sinde de mevcuttur.

Seyahatnamede ilçenin adı Gel olarak geçer. Gel ismi günümüzde ilçe halkı tarafından  kullanılmaktadır.

 

Şerefname’de Eğil adı için şu bilgiler geçmektedir: “Bu kale eğik bir kemer üzerine kurulmuş sağlam bir kaledir ve o kadar yüksektir ki, ona bakan herkese korku ve vehim hâkim olur. Halkın ağzında ve dilinde dolaşan söylentiye göre, Allahın evliyalarından biri oradan geçerken o kemeri işaret edip Türkçe olarak “Eğil” demiş; bunun üzerine kemer Allah’ın izniyle eğilmiş ve eğik bir durum almıştır.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler