1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İnadına çözümü yürüteceğiz!
İnadına çözümü yürüteceğiz!

İnadına çözümü yürüteceğiz!

Ensarioğlu; Biz, Kürt sorununun çözümü için Türkiye'nin demokrasisi için, atmamız gereken ne adım varsa atacağız! İçten; “Süreçte gençlerimizin dağa çıkmasını teşvik etmelerini kınıyoruz ve doğru bulmuyoruz, inadına çözüme yürüyeceğiz”.

A+A-

AK Parti Diyarbakır Bağlar ilçe binasında partililerle bir araya gelen Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı Ortadoğu ülkelerinin PKK'ya para ve silah vererek Türkiye ile savaşmaya devam etmesini istediğini anlatan Ensarioğlu, PKK'nın süreci bozması hatta silah bırakmaması durumunda bile sürece devam edeceklerini belirtti.
 
İLÇE DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI

AK Parti Bağlar ilçe binasında partililerle bir araya gelen Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ensarioğlu, Kıralkızı sulama kanalı ile birlikte Diyarbakır'da 1 milyon hektarın üzerinde arazinin sulanacağını ve bu yatırımın 500 bin insana iş sağlayacağını belirterek, “Bu proje Diyarbakır'daki işsizlik sorununu çözdüğü gibi bölgeden göç etmiş hemşehrilerimizin geri dönmesini sağlayacak bir proje bu. Birileri de Lice'de ve Silvan'da insanları toplayıp bu barajlara karşı eylemler düzenliyorlar. Bu ilin zenginleşmesini, sorunlarının çözülmesini istemiyorlar. Çünkü çözümsüzlükten besleniyorlar. Diyarbakır'ın kaderini değiştirecek böylesi bir hizmete karşı çıkabilme cehaletini gösteriyorlar” dedi.

“Barış sürecinde 7 aydır bu bölgede kan akmıyor, insanlar umutlu, biz de bu riski alırken birçok hazırlık içerisindeyiz” diyen Ensarioğlu, “Bir taraftan yasal düzenlemeler, bir taraftan anayasal düzenlemeler, bir taraftan yönetim tarzındaki birtakım düzenlemeler için hükümet çok ciddi çalışmalar içinde. Ama bir taraftan da maalesef Ortadoğu'da bazı ülkeler gidip örgüte istediğiniz her türlü desteği para silah desteğini verelim Türkiye ile çatışmaktan vazgeçmeyin diyorlar. Ortadoğu'daki bu karışıklıklar içinde maalesef bazı Avrupalı ve bazı batılı güçler de Türkiye'nin bu çıkışından bu gücünden rahatsız oldular korktular, onlar da maalesef bu barışın bozulabilmesi için çeşitli gayretler içindedir. Ama bu halk bu barışa sahip çıktıktan sonra Allah'ın izni ile bunların hepsi boşa çıkacaktır. Hepsi bunun altında kalacak” diye konuştu.
 
“BİZE ADIM AT DERKEN BOMBA ATILIRSA KİMSE BİZE ADIM ATTIRAMAZ”

BDP'nin son günlerde düzenlediği “Hükümet Adım At” mitinglerine de dikkat çeken Ensarioğlu, “Siyasetten birtakım suçlamalar yapıyorlar adım at diye, değerli dostlar biz adım atıyoruz ama bize adım at diyenler yürüyüşler tertip ederken bizi eleştirmek herkesin demokratik hakkıdır ama bize adım at derken bomba atılırsa kimse bize adım attıramaz. Bize barış için adım at derken AK Parti Hani ilçe binasına gece sahur vakti molotof atılırsa böyle barışa adım attırmak olmaz. Bu sizin samimiyetsizliğinizdir. Siz savaşın argümanlarını kullanarak bize barışın adımını attıramazsınız. Barışın yöntemleri farklıdır, barışın yöntemi bu güne kadar on binlerce ilçe ve il binalarımıza atılan molotoflara rağmen biz siyasetin ve barışın yöntemi dışında bir yöntem kullanmadık ve bundan sonra da kullanmayacağız” dedi.

PKK'nın süreci bozması halinde bile süreçten hükümetin vazgeçmeyeceğini belirten Ensarioğlu, “Değerli arkadaşlar kim barışa sahip çıkıyor, kim demokrasiye sahip çıkıyor ortada. Çok net söylüyorum örgüt bu süreci bozsa da silahtan vazgeçmese de biz Kürt sorununun çözümü için Türkiye'nin demokrasisi için atmamız gereken ne adım varsa aynen atacağız. Devlet hiçbir adım atmasa da örgüt bu sürece sahip çıkmalıdır ve bundan sonra siyasetin yöntemi dışından yöntem kullanmamalıdır. Bizler de örgüt silah bırakmasa dahi Kürtlerin demokratik ve kültürel kimlik haklarını yeni demokratikleşme süreci neyi gerektiriyorsa onu yapacağız” dedi.
 
“DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA 68 TANE KARAKOL KAPATILDI, 30 TANE DAHA KAPANABİLİR”

Galip Ensarioğlu son zamanlarda “yeni karakol yapılıyor, korucu alınıyor” söylentilerinin tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu süreçte herkes bilsin ki karakollar yapılıyor. Yeni korucu kadroları tahsis ediliyor ve bölgeye takviye asker sevk ediliyor söylentileri tamamen yalan propagandadan ibarettir. Bölgede Doğu ve Güneydoğu'da 68 tane karakol kapatıldı. Diyarbakır'da da 9 karakol kapatıldı. Bölgede yeni karakol yapımı yok, yapılanlar 2 yıl önce bölgede 2 karakol baskınında 25 asker şehit edilince 2 yıl önce bu ihaleler yapıldı ve güçlendirilme çalışması yapılıyor. Yeni karakol yapımı yok hatta şimdi de mevcut 30 karakolun kapanması gündemde bunu şuanda tartışıyor hükümet. Bu propagandalara kimse inanmasın. Koruculuk sistemi ile ilgili de çalışmalarımız var. Eğer barış süreci doğru giderse tek bir korucumuz mağdur edilmeden ya devlet kurumlarında istihdam edilecek, eğer kaldırılmayacaksa da sosyal güvenlik hakları sağlanacak ve bizim hükümetimiz döneminde hiç kimse mağdur edilmeyecek. Yeni kadro tahsisi yok, emekliliği de teşvik ediyoruz korucular arasında, bu propagandalar doğru değildir. Bu barış süreci inşallah sağlıklı yürüyecek ve bu seçimlere barış, huzur içerisinde gireceğiz. Bu seçimde de herkesin seçimi AK Parti'den yana olacaktır, bunu da herkes görecektir.”
 
“BU SÜREÇTE DAĞA ÇIKIŞLARI TEŞVİK EDENLERİ KINIYORUZ”

Öte yandan, Toplantıda söz alan AK Parti'li Cuma İçten, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İçten, son dönemlerde yaşana karakol yapımlarına tepki ve dağlara çıkışlarını teşvik eden söylemlerin kınadıklarını belirtti. İçten, “6 aylık süreçte ülkemizin ne doğusuna nede batısına bir tane cenaze gelmemiştir. En çok bu süreci isteyenlerin susması gerekirken en çok barış diye bağıranların ortamı rahatlatan açıklamalar yapması gerekirken insanları sokağa davet etmelerini karakol basmalarını, yol kesmelerini ve hala süreçte gençlerimizin dağa çıkmasını teşvik etmelerini kınıyoruz ve doğru bulmuyoruz.

Eğer siz barıştan ve çözümden yanaysanız halkı neden sokağa davet ediyorsunuz. 15-20 yıl önce burada faili meçhul cinayetler işlenip köyler yakılıyordu. İnsanlarımız katlediliyordu, bugün sokağa davet edenler o gün susuyorlardı. Bu işin huzura ermesi birilerini sıkıntıya soktu. Kürtler de, Türkler de bu coğrafyada aynı bayrak altında yaşayan bütün insanlarımız ilk defa tek bir dili konuşuyorlar. Ve artık diyorlar ki akan kan dursun ve dağdaki silahlar geri çekilsin. Birilerinin samimiyeti varsa o dağdaki silahları bu coğrafyanın dışına çıkartmalıdır, silahları da bırakmalıdır. Artık bu coğrafyada silahlara gereksinim kalmamıştır” dedi.

HABERE YORUM KAT