1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İmralıda barış umudu artıyor
İmralıda barış umudu artıyor

İmralıda barış umudu artıyor

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, hükümet ile İmralı arasında başlatılan barış sürecinde çözüm çıkmaması durumunda mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde BDP İlçe Başkanlığı ikinci Olağan Genel Kurul'u yapıldı. Silvan Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş, Esnaf Sanatkarlar Kooperatif Başkanı Muhittin Kan, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çapan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kongrede bir konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İmralı görüşmelerinde sonuç çıkmaması durumunda mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Aydoğan, "BDP'de çalışmak risk almaktır. Parti çalışanları bu riski göze alıyor. Kongrelerimiz bir bayrak yarışıdır. Yönetimden ayrılan arkadaşlarımız bu mücadeleden kopmamalı. Yeni ve eski arkadaşlarımızla bu mücadeleyi yürüteceğiz. AK Parti İmralı'ya gitmeye mecbur kalmıştır. Ortadoğu'da en etkin güç PKK'dır. AK Parti Kürt sorununu başka ülkelere bırakmamak için İmralı'ya gitmiştir. Onlar Kürt halkının bitirilemeyeceğini görmüştür. Bu nedenle çözüm kaçınılmazdır. Türkiye halklarının yüzde 80'i çözümü istemektedir. Biz yüksek bir duyarlılıkla çözüme katkı sağlamalıyız" dedi.

En fazla çözümü ve barışı isteyenlerin kendilerinin olduğunu savunan Aydoğan, "Eğer AK Parti bu sorunu çözüme kavuşturmazsa siyaset sahnesinden tıpkı diğer partiler gibi silinecektir. Bir örgütün silah bırakması en son yapacağı iştir. Geçmişte yaşadığımız tecrübelerle sürece temkinli yaklaşmalıyız. Oslo sürecinin sona ermesi bahaneydi. Bir Oslo sürecinin daha yaşanmaması için sürece temkinli yaklaşmalıyız. AK Parti bu sorunu çözüme kavuşturmazsa mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Kongreye tek liste halinde giren Kerem Canpolat, bütün oyları alarak BDP Silvan İlçe Başkanlığı'na seçilirken, yönetime de Şiringül Dalkuş, Eyüp Koşar, Ahmet Çiftçi, Sıddık Menge, Emine Gündüz, Nedime Karlıdağ, Ömer Yılmaz ve Ercan Aşıcı getirildi.

HABERE YORUM KAT