1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İmralı Heyeti'nin Ağrı raporu: Ateşkes ihlal edildi
İmralı Heyeti'nin Ağrı raporu: Ateşkes ihlal edildi

İmralı Heyeti'nin Ağrı raporu: Ateşkes ihlal edildi

HDP'nin İmralı Heyeti, Ağrı'daki olay ile ilgili hükümet ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile paylaşılmak üzere hazırladığı raporu açıkladı.

A+A-

Raporda, operasyon hazırlığının günler öncesinden yapıldığı kaydedildi. Devlet güçlerinin ateşkesi açıkça ihlal ettiğini kaydeden heyet, Ağrı Valisi'nin tutumunun provokasyona zemin hazırladığını belirti. Heyet, "Hükümet ateşkesi ihlal edecek uygulama ve tutumdan derhal vazgeçmeli" dedi.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Tütek Köyü kırsalında iki kişinin yaşamını yitirmesine, sivillerin ve askerlerin yaralanmasına neden olan olay ile ilgili hazırladığı raporu açıkladı. İmralı Heyeti üyeleri Pervin Buldan, Hatip Dicle, Ceylan Bağrıyanık tarafından görgü tanıkları, köylüler, yerel kaynaklar ve kanaat önderleri ile yapılan görüşmeler sonucu hazırlanan rapor, yapılan yazılı açıklama ile deklere edildi. HDP hazırladığı raporu, devlet yetkilileri ve ilk İmralı ziyaretinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile paylaşacak.

Ağrı'nın Diyadin İlçesine bağlı Yukarı Tütek Köyü yakınlarında Fidan Dikme Festivali'ne dikkat çekilen açıklamada şunlar yer aldı: "11 Nisan sabahı, güneşin doğuşuyla birlikte etkinlik organizasyonunda görevli iki kişi yanlarında götürdükleri pankartla birlikte platformu hazırlamak için festival alanına hareket etmiş, platformun kurulduğu bölgeye geldiklerinde geceden mevzilendiği öğrenilen askerlerin ateşiyle karşılaşmışlardır. Bu saldırı sırasında Diyadin Eski DBP İlçe Eşbaşkanı Cezmi Budak hayatını kaybetmiş, Meya-Der yöneticisi Cenap İlboğa da ağır yaralanmıştır."

'Halk yaralı askerlere yardım etti'

Açıklamanın devamında ,"Sabah saatlerinde Ağrı'nın tüm ilçelerinden festivalin yapılacağı alana kitlesel gidişler başlamış, ancak halk, Yukarı Tütek Köyü girişini ablukaya alan ve ellerinde Valilik kararı bulunduğunu ileri süren askeri güçler tarafından engellenmiştir. Bu arada askeri operasyonun başlatıldığı bilgisini alan, aralarında DBP, HDP yöneticilerinin de bulunduğu sivil halktan oluşan gruplar tüm engellemelere rağmen farklı yollardan festival alanına ulaşmışlardır. Olay bölgesine giren sivil halktan gruplar, yaşamını yitiren Cezmi Budak ve yaralı Cenap İlboğa ile yaralı askerleri dağdan aşağılara doğru indirerek hastanelere bizzat ulaştırmış, bu şekilde ölüme terk edilen yaralıların kurtarılmasını sağlamışlardır. Bu konudaki fotoğraf ve video kayıtları yazılı ve görsel iletişim organlarında da yer bulmuştur" denildi.

'Operasyon hazırlığı günler öncesi yapıldı'

Raporun sonunda olay ile ilgili izlenimlerine de yer veren heyet şunları belirti: "Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Hükümet yetkililerinin 'PKK'lilerin halka seçimlerde oy verme baskısı yaptığı' yönündeki açıklamalar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü halk festival alanına gitmeden çatışma başlatılmış, halkın bölgeye gitmesi zaten engellenmiştir. Festival alanına gidemeyen, toplanamayan halka örgüt propagandası yapıldığı iddiası tümüyle temelsizdir, asılsızdır. Gerçekleştirdiğimiz diyaloglardan edindiğimiz bir başka ayrıntı da şöyledir: Festival alanına yakın korucu köylerine bir kaç gün öncesinden askeri birimlerin yerleştiği ve operasyon bölgesine korucu köylerinden geçiş yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Dolayısıyla operasyon hazırlığının günler öncesinden yapıldığı anlaşılmaktadır."

'Devlet güçleri, ateşkesi açıkça ihlal etti'

Heyet olay ile ilgili yaptığı değerlendirmede, planlı askeri operasyonla devlet güçlerinin tahkim edilmiş ateşkesi açıkça ihlal ettiği belirtilerek, "Yaşanan son olay ve çözüm sürecinde oluşan tıkanıklık son derece önemsediğimiz İzleme Kurulu'nun ne kadar hayati bir önem taşıdığını bir kez daha göstermiştir. Ağrı'da yapılan operasyonun içinde bulunduğumuz seçim süreciyle bağlantılı olduğu açık ve net görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Başbakanın ve Hükümet yetkililerinin Ağrı olayının hemen akabinde HDP'yi hedef alması, bu operasyonun arka planı hakkında bilgi vermektedir. HDP'nin yükselişini engelleme ve baraj altında bırakma stratejisi kapsamında bir takım provokasyonların devreye konulduğu Ağrı olayında açıkça görülmektedir" denildi.

'Ağrı Valisi, provokasyona zemin hazırladı'

"Başından buyana olayın içinde olan Ağrı Valisi izlediği tutumla bizzat provokasyona zemin hazırlamıştır" diyen heyet değerlendirmesine şöyle devam etti: "Yeni güvenlik yasasını demokratik alanı sınırlandırmak ve halkın demokratik iradesinin yansımasını engellemek için uygulamaya sokan ve ateşkes ihlaliyle olayların bu noktaya gelmesine yol açan Hükümet, yaşanan tüm bu olumsuzlukların ve kayıpların sorumlusudur. Barış ve Müzakere süreci seçimlere heba edilmeyecek kadar kıymetli bir süreçtir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için bu tür provokasyonların önlenmesi, ateşkes ihlali başta olmak üzere sivillerin ölümüne neden olan tüm bu olayların bütün boyutlarıyla soruşturulması ve Ağrı Valisi başta olmak üzere sorumluların açığa çıkarılması gerekmektedir."

'Hükümet ateşkesi ihlal edecek uygulama ve tutumdan derhal vazgeçmeli'

Raporun değerlendirme bölümünün devamında şunlar yer aldı: "Bir kez daha Sayın Başbakanı, Çözüm Kurulu Üyelerini, Hükümet yetkililerini, sivil toplum örgütlerini ve duyarlı tüm kesimleri bölgeye giderek olayı bizzat yerinde incelemeye, yaşananları tanıklardan ve sivil halktan dinlemeye, ardından hukuki ve idari süreçleri başlatmaya çağırıyoruz. Hükümet ateşkesi ihlal edecek uygulama ve tutumdan derhal vazgeçmeli, çözüm sürecinin gereklerini yerine getirmelidir”

 

(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT