1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İmralı heyeti, Öcalan ile görüştü
İmralı heyeti, Öcalan ile görüştü

İmralı heyeti, Öcalan ile görüştü

HDP İstanbul Milletvekili Önder ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Zana, Abdullah Öcalan ile İmralı Adasında görüşme gerçekleştirdi.

A+A-
HDP Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Öcalan, öncelikle müzakere çerçeve yasasına destek, öneri ve katkı sunarak, gerçekleşmesini sağlayan bütün parti kurum ve şahsiyetlere teşekkür ederek, bunun büyük barışımızın sağlanması sürecine olumlu bir başlangıç teşkil edeceğini ifade etti.
 
Aslolanın bu çerçeve yasanın ruhuna ve içeriğine uygun yasal düzenlemeler ve pratik uygulamalarla hayatiyet bulmasını sağlamak olduğunu belirtti. 'Başta bütün Kürt siyasal kurumları ve halkımız olmak üzere 2013 Nevroz'unda başlattığımız sürecin arkasına koyduğumuz irade bütün ağırdan almalara ve tek yanlı dayatma eğilimlerine rağmen güçlenerek devam etmiştir' dedi.
 
Öcalan, bundan sonraki süreçte tarafların sürecin ruhunu zorlayacak tutum ve davranışlardan özenle kaçınmaları gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, özellikle Hükümet ve Meclis'in zaman geçirmeden gerekli komisyonları ve izleme kurulu başta olmak üzere diğer yapılanmaları hayata geçirmelerinin elzem olduğunu belirtti. Bu tutumun baskı ve provokasyon girişimlerini de boşa çıkaracak en önemli güvence olacağını belirten Öcalan, 'Unutulmamalıdır ki bu sürecin sonunda kazanan bütün halklar olacaktır' vurgusunu yaptı" denildi.

HABERE YORUM KAT