1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İMO'dan Kışanak'a ziyaret
İMO'dan Kışanak'a ziyaret

İMO'dan Kışanak'a ziyaret

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan ve yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti.

A+A-

Ziyarette Kapan, kentte acilen yapı stoklarının belirlenmesi, sağlıklı ve güvenli olmayan yapıların yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kentte acilen güvenli olmayan yapılar güçlendirilmeli

İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, İMO Genel Merkez yönetim kurulu üyesi Tansel Ünal, Denetleme Kurulu üyesi Vedat Esmer ile şube yönetim kurulu üyeleri Ferhat Demir, Sultan Erdemli, Mehmet Emin Polat, Nihat Noyan, Baran Kantaci, İdris Bedirhanoğlu, Yusuf Yeşil, Mehmet Zeybek, Murat Demir ve Şube Sekreteri Barış Çetinkaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti.  

Ziyarette Kapan, geçmişteki dayanışma ve işbirliği pratiklerinin bu dönem de sürdürme çabası içinde olacaklarını söyledi. Geçmişte yapılan çalışmaların kentte birçok şeyin kaderini değiştirdiğini vurgulayan Kapan, “Yapı kaliteleri olsun, planlama alanlarımızla ilgili ciddi katkılarımız oldu, eksikliklerimiz de oldu. Bu dönemde tabi ki yeni bir süreç yeni bir paradigma var. Bizlerin üzerine ne düşüyorsa bu süreçte sizlerle birlikte dayanışma çabası içerisinde olacağız” dedi.

“Tabi ki Diyarbakır'da yapılması gereken acil bazı işler var” diyen Kapan, meslek alanları ile ilgili gördüklerini sıraladı. Kapan, şöyle konuştu: “Diyarbakır kenti göç hareketi nedeni ile çok ciddi kaçak yapılaşma, mühendislik hizmeti almayan, depremsellik açısından risk arz eden, basit bir depremde büyük can ve mal kaybının yaşanabilir. Bu açıdan Diyarbakır'ın acilen ana arter çalışmasının, yapı stoklarımızın belirlenmesi, sağlıklı ve güvenli olmayan yapıların yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor. Yani bizim mevcut yapı stoklarımızın depreme dayanıklı hale getirilmesi hayati önem taşıyor. Açıkçası bu mevcut yapı stoklarımız bizleri ürkütüyor.”

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da, “Nezaketinde ötesinde biz sizi bu kentin yönetimin bir parçası, bir paydaşı, etkili bir katılanı olarak görmek istiyoruz, sizin ziyaretinizi de böyle algılıyoruz” dedi. Yıllarca devletle olan ilişkilerde “Talep ettik olmadı, şimdi kendi derdimizi kendimiz inşa edeceğiz” diyen Kışanak, şöyle devam etti:

“Ama benzer bir ilişkiyi kendi yerel yönetimlerimizle kurmamalıyız. Birileri talep eden, yerel yönetimler de bunu yapan değil. Bu şehirde ne yapılması gerekiyorsa hep beraber yapacağız, elimizi hep beraber taşın altına koyacağız, riskleri hep beraber alacağız. Karar süreçlerine birlikte katılma, uygulama süreçlerinde birlikte risk alma, denetim mekanizmalarını birlikte işletme konusunda hep beraber hareket edersek çözemeyeceğimiz bir sorun yok.”

Sadece kentleşme sorunu değil başka nedenlerden kaynaklı sorunlarla da uğraştıklarını belirten Kışanak, “Keşke biz sadece rutin kentleşme sorunlarıyla ilgileniyor olsaydık. Onlarla başa çıkmak çok daha kolaydı. Daha büyük devasa bir sorunun bir parçası olan kentleşme sorunlarımız var. Onun içerisinde çözüm üretmemiz gerekiyor” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT