1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İMO 21. Dönem Genel Kurulu gerçekleştirdi
İMO 21. Dönem Genel Kurulu gerçekleştirdi

İMO 21. Dönem Genel Kurulu gerçekleştirdi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, 21. Dönem Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi.

A+A-
İMO Şube Başkanı Turhan Kapan, tüm kentlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ aracılığıyla ranta teslim edildiğini belirterek, "Bizler kentsel dönüşüme karşı değiliz, ancak meslek örgütlerini, kentin dinamiklerini, yerel yönetimleri ve halkı dışlayan bir kentsel dönüşümün doğru olmadığını ve tehlikeli olduğunu görüyoruz" dedi.
 
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi'nin, 21. Dönem Olağan Genel Kurulu Şube Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel kurula, İMO Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Tansel Ünal, İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan ve yönetim kurulu üyeleri, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) Başkanı Ahmet Ertak, TMMOB'a bağlı odaların başkanları ile çok sayıda inşaat mühendisi katıldı.
 
Genel kurulda, divan seçiminden sonra geçen iki yılın değerlendirilmesi yapıldı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan İMO Diyarbakır Şubesi 20. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Kapan, 20. dönem çalışmalarını değerlendirdi. Kapan, İMO ve TMMOB'ye yönelik saldırı yasalarının hala yürürlükte olduğu bir dönemde bulunduklarını belirtti. Son günlerde artan yolsuzluk tartışmalarına ilişkin konuşan Kapan, tüm kentlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ aracılığıyla nasıl ranta teslim edildiğini bildiklerini dile getirdi. "Kentsel dönüşüm" uygulamalarıyla bakanlığa tanınan yetkilerin nelere yol açtıklarını yıllardır TMMOB olarak platformlarda dile getirdiklerini vurgulayan Kapan, "Bizler kentsel dönüşüme karşı değiliz, ancak meslek örgütlerini, kentin dinamiklerini, yerel yönetimleri ve halkı dışlayan bir kentsel dönüşümün doğru olmadığını ve tehlikeli olduğunu görüyoruz" dedi. 
 
'Somut adımlar atılsın'
 
Kürt sorununa ilişkin de değerlendirme yapan Kapan, Kürt hareketinin 1993'ten beri Kürt sorununun çözümünü istediğini belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'taki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin hükümet tarafından ağır ve aksak bir şekilde ilerletildiğine dikkat çekti. Hükümetin Kürt sorunu konusunda somut adımlar atması gerektiğine değinen Kapan, "Hepimiz için hayal kırıklığı yaratan demokratikleşme paketi, sürecin nereye evrileceğini eminim ki süreçte rol oynamış siyasetçiler de öngörmektedir" dedi. 
 
'İnşaat mühendisleri işsiz kalacak'
 
İMO Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Tansel Önal ise, son dönemlerde yapılan yasal düzenlemelerle birlikte birçok inşaat mühendisinin işsiz kalacağına dikkat çekerek, "İktidar bu tekelci bakış açısını değiştirmeli" dedi. Son dönemlerde artan dinleme skandallarını da değerlendiren Önal, iktidarın korku yaratmak adına dinlemeleri meşrulaştırmak istediğine dikkat çekti. 
 
GABB Başkanı Ahmet Ertak da, KCK operasyonları adı altında birçok yöneticilerinin tutuklandığını dile getirerek, uzun tutukluluk sürelerini eleştirdi. 
 
İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nin 21. Dönem Genel Kurulu, yarın da devam edecek. Delegeler, yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi için yarın oy kullanacak.
 

HABERE YORUM KAT