1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İmamdan Kürtlere hakaret iddiası!
İmamdan Kürtlere hakaret iddiası!

İmamdan Kürtlere hakaret iddiası!

Silvan İlçesi'nde imamlık yapan Abdulsamet Bozkır'ın, Nevroz Bayramı'nın hemen ertesi günü camide okuduğu hutbede Kürtlere ağır hakaretlerde bulunduğu ileri sürüldü.

A+A-

Bozkır'ın hutbesinde, “Cahiliye âdeti İslam dışı bir adettir. Sünettullaha aykırıdır. İslam'ın dışında bir hareket olduğu için de küfürdür. Kutlanması da haramdır. Hele bir de bu kutlamalarda kadın ve erkek iç içe kol kola hoplayarak zıplayarak tilili çekmek suretiyle kutlanıyorsa yazıklar olsun o insanlara” dedi. Müftülük, Bozkır hakkında soruşturma açtı. BDP, imamın ilçeden alınmasını istedi. Bozkır ise, kendisine iftira atıldığını savundu

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 22 Mart günü Selahattin Mahallesi'ndeki TOKİ konutlarının bulunduğu semtte imamlık yapan Abdulsamet Bozkır'ın Cuma hutbesinde hakaretlerde bulunup Kürtleri, aşağıladığı ileri sürüldü.

Cuma namazında hutbe veren imam Bozkır'ın özellikle Nevroz kutlamalarına değinerek, Kürtlerin gelenek ve kültürü hakkında hakarette bulunup, değerleri aşağılayan söylemlerde bulunduğu kaydedildi. İmamın hutbe esnasında okuduğu metinde, şu ifadeler yer alıyor:

“Peygamberimiz Medine'ye geldiği zaman cahiliye adetlerinden olan bayramlar yerine İslam'a ait bayramları yani ramazan ve kurban bayramlarını getirdi. Cahiliye âdeti İslam dışı bir adettir. Sünettullaha aykırıdır. İslam'ın dışında bir hareket olduğu içinde küfürdür. Kutlanması da haramdır. Hele bir de bu kutlamalarda kadın ve erkek iç içe kol kola hoplayarak zıplayarak tilili çekmek suretiyle kutlanıyorsa yazıklar olsun o insanlara. Onlar dinini unutmuş dinine garip olmuş kişilerdir. Kadın erkek kol kola halay çekerek ateşin etrafında dönmek ve buna da bayram demek küfür adedi demek değil de nedir? Efendim neden böyle diyorsun diyen cahiller var.

Bizimde imamlarımız var. Gelip bu bayramları kutluyorlar diye kendini savunan zavallılar var. Yaptığı o hatayı telafi etme yollarına kaçıyorlar. Bilmezler mi ki; şeytan en çok uğraştığı kişiler âlimlerdir. Hele o âlimin bir açığı yakarlarda şeytan oradan yaklaşırsa ve saldırırsa ilmi ile amel etmeyen âlimi hemen yoldan saptırır. Âlimi zalim hale getirir. Sözde o âlimler halk oruç tutarken kendileri plajlarda sürtüyorlar. Sözde o âlimler menfaat için peygamberin nefyettiği, yasakladığı hadislerde sabit olan, kâfir adedi kadını erkek iç içe, kol kola ateşin etrafında dans etme ve halay çekmeyi hak sayıyorlar. Yazıklar olsun ilmini menfaat ve şeytanın emelleri için satanlara. Alim kimdir bilir misiniz? Nefsinin isteklerini bir kenara bırakıp din ve kuranı öğretendir. Hakkı korkmadan haykırandır. Hayatının her anını Allah için yaşayandır. Bir âlim ilmi yaşayıp nefsi peşinde koşup şeytani hastalıklara kapılırsa Kur'an tabiri ile kitap yüklü eşeklere benzer o kişiler. Onların seslerinde zehir vardır. Nefse hoş gelen sesleri vardır. Dinin yaşamaya gayret gösteren Samim ihlâslı insanlar onların seslerinden tiksinirler. Ta ki eşek anırdığı zaman tiksindiği gibi bu tabiri çok ağır görmeyin. Çünkü Kur'an'da da kitap yüklü eşeklere ilmini yaşamayan, ilmini maddi menfaat çıkarları için satanları bu örnekle onları anlatmıştır.”

“Görevden alınmasını istedik”

Konu hakkında bilgi veren BDP Silvan İlçe Eş Başkanı Kerem Canpolat, Silvan ilçesine bağlı Selahattin Mahallesi'nde imamlık yapan Abdulsamet Bozkır'ın Cuma hutbesinde Kürtlere hakaret ettiğini ifade etti. 22 Mart günü olayın gerçekleştiğini belirten Canpolat, “Nevroz gününü hemen ardından Nevroz ile ilgili bazı şeyler söylemiştir. Söylemleri ile Kürtlerin gelenekleri ve kültürü hakkında hakarette bulunmuş, değerlerimizi de ayakları altına almış, provakatörce konuşmalar yapmıştır. Yaptığı açıklamalar sürecin ruhuna ters düşmektedir. Barış için bir süreç gelişirken buna rağmen bu imam kinli söylemler sarf etmiştir” dedi.

Bu olayı kabullenmediklerini belirten Canpolat, bir heyet olarak Silvan İlçe Müftülüğü'ne başvurarak imamın ilçeden alınmasını talep ettiklerini kaydetti. Canpolat, ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen bu olayın sonuçlanmadığını söyleyerek, şunları aktardı:

“Müftülüğün her ne kadar 'hakkında soruşturma açılmış' demesine rağmen o imam halen yerinde görevine devam etmektedir. O imamın yerinde olmasından halkımız razı değildir. Bu yüzden yüze yakın dilekçe toplayarak müftülüğe verdik. Tüm halkımız dinine sadıktır. Bu tür imamların kalkıp din adına bu kinli ve hakaret içerikli söylemler kullanırsa bunların ilçemizde kalmasını ve halkımızın önünde namaz kılmasını istemeyiz. Halkımıza da çağrımızdır. Bu ve buna benzer imamların arkasında namaz kılmayınız.”

“Soruşturma gizli yürütülüyor”

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Silvan Müftüsü Hüseyin Elçi, “Bahse konu olan imam hakkında soruşturma açılmıştır. Ama olay şu an kaymakamlıkta olduğu için konu hakkında detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz” dedi. Telefonla aradığımız kaymakamlık yetkilileri ise, Silvan Kaymakamı'nın şu an izinde olduğu ve Hazro Kaymakamı'nın geçici görevle Silvan'da görev yaptığını belirterek, konu hakkında detaylı bilgiyi yazı işlerinden alabileceğimizi kaydetti. Daha sonra ulaştığımız Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü ise, “Soruşturma gizli yürütülüyor. Bu yüzden şuan her şey gizli tutuluyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi veremiyoruz” dedi.

İmam soruşturmayı doğruladı

Konuya ilişkin görüştüğümüz imam Abdulsamet Bozkır ise, kendisi hakkında söylenen iddiaların iftira olduğunu ileri sürdü. İddia sahiplerinin elinde kendisinin el yazısı ile yazılmış ve hutbede okuduğu yazının bir örneğinin olduğunu belirttiğimiz imam Bozkır, ezan okuma saatine yaklaşık yarım saat olmasına rağmen ezan okuyacağını belirterek, telefonu kapattı. Kendisine daha sonra tekrar ulaştığımız imam Bozkır, iddialar hakkında kendisinin 657′ye tabi bir memur olduğu gerekçesiyle açıklama yapamayacağını, üst mercilerden konu hakkında bilgi alabileceğimizi söylerken kendi hakkında soruşturma açıldığını belirtti.

HABERE YORUM KAT