1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İmam Hatiplilere Çağrı: Barış için inisiyatif alın
İmam Hatiplilere Çağrı: Barış için inisiyatif alın

İmam Hatiplilere Çağrı: Barış için inisiyatif alın

Diyarbakır İmam Hatipliler Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selami Ay, Türkiye’deki bütün imam hatip mezunlarına, kardeşler arasında artarak devam eden savaşın sona erdirilmesi ve barışın yeniden tesis edilmesi için inisiyatif almaları ç

A+A-

Türkiye’de özellikle Doğu ve Güneydoğu’da son zamanlarda artan şiddet ve çatışmalar ile ölümler nedeniyle toplumun her kesiminden barış çağrıları gelmeye devam ediyor. Barış çağrısı bu kez, verdiği talimatlar ile çatışmaların yeniden başlamasının sorumlusu olarak gösterilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gibi İmam Hatip Mezunlarından geldi.
 
 “Barış için ilk olarak İmam Hatip Mezunları elini uzatsın”


Diyarbakır İmam Hatipliler Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selami Ay, Türkiye’deki bütün imam hatip mezunlarına barış için inisiyatif almaları çağrısında bulundu. Çağrısında kardeşler arasındaki ayrışmayı körükleyecek ortamın derhal son bulması ve barışın yeniden tesisi için özellikle İmam Hatip Mezunları’nın devreye girmesini isteyen Ay şöyle dedi:


“Türkiye’de canlar gidiyor. Bu bir Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Parti Genel Başkanlığı, Valilik veya belediye başkanlığı koltuğu karşılığı değildir. Bir canın bu koltuklardan çok çok üstün olduğunu herkes biliyor ve söylüyor. Ben bütün taraflara bir an evvel barışın yeniden sağlanması için sağduyuya ve açık yürekliliğe davet ediyorum. Özellikle barış diyen herkese dua edeceğiz. Barıştan kaçan ve barışmak istemeyenleri de Allah’a havale edeceğiz. Ben bu konuda özellikle Cumhurbaşkanı gibi ben gibi bütün imam hatip mezunlarına çağrıda bulunuyorum; gelin barış için inisiyatif alın. Barış için, canların yitirilmemesi için ilk olarak biz elimizi uzatalım”
 
 “İnsanlık ayaklar altına alındı”


Türkiye’nin batı illerinde meydana gelen olaylar karşısında insanlığından utandığını anlatan Diyarbakır İmam Hatipliler Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selami Ay, Antalya’da “HDP’ye oy veren Müslüman alçaktır” sözlerini sarf edilmesinin de insanlığın ne kadar ayaklar altına alındığının göstergesi olduğunu ifade etti. Ay, “Bu sözleri sarf eden sözde siyasetçiye cevap vermek bile gereksizdir. İslamiyeti, Müslümanlığı getirip siyasetin içerisine sokmaya çalışanlar bunun hesabının Allah’a veremezler. Hele hele bir bütün olarak bir topluluğu dinsiz, imansız ve alçak ilan etmek; insanlıktan çok uzaklaşmaktır” dedi.
 
“Bir tek Türk kelimesi üzerinde durulmasına alerjim var”


Müslüman’ın ırkçılık namına tek bir hareketinin bile kabul edilemez olduğunu anlatan Ay, ırkçılığın toplumda sadece ayıp ve yasadışı olarak görüldüğünü, ırkçılığın Allah katında büyük günahlar içerisinde yer aldığını anlatan Selami Ay, “Türkiye kimsenin çiftliği değildir. Türkiye sadece Türklerin de değildir. Biz hep birlikte Türk değil, Türkiye olacağız. TSK, Türk askeri, Türk bayrağı, Türk uçağı, Türk gemisi demek de neyin nesi. Türkiye askeri, Türkiye bayrağı, Türkiye uçak ve gemisi demek gerekiyor. Ben bir Müslüman olarak bir tek Türk kelimesi üzerinde durulmasına alerjim var. Bir ümmetçi olarak benim alerjim var ise diğer insanların düşüncelerini düşünemiyorum bile. Bir ümmetçi olarak Kürt milletinin üzerine baskı ve zulüm yapılmasına gönlümüz razı olmuyor” dedi.
 
“Sen istersen ‘Barış’ olur”


 “Biz çocukların adını inadına ‘Barış’ koyarken, birileri ‘Savaş’ isminde ısrar ediyor” diyen Selami Ay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da şu sözlerle seslendi:
 
 “Sayın Cumhurbaşkanım bütün dünya biliyor ki sen istersen bu savaş duracak. Barışın sağlanması senin elindedir. Herkes istese de eğer sen istemesen olmuyor. Ama herkes istemese de sen istesen yine de olma şansı çok yüksek. Bir yanlış üzerinden gidiliyor. Barış çift taraflıdır. Tek taraflı barış olur mu? Sen devletin başı olarak barış demelisin. Bir gemide 10 kişinin 9’u kötü bile olsa o gemi batırılmaz. Bölge kan ağlıyor. Böyle devam ederse Türkiye çok çok kötüye gidecek ve kimsenin böyle yapmaya hakkı yoktur” 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler