1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İmam hatip okulları Türkiye'nin barış harcıdır
İmam hatip okulları Türkiye'nin barış harcıdır

İmam hatip okulları Türkiye'nin barış harcıdır

Diyarbakır İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, "İHL'ler Türkiye'nin barış ve kardeşlik harcıdır" dedi.

A+A-
Diyarbakır İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, İmam Hatip Okulları'nın 100. Yılı dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.
 
İmam Hatip Liseleri'nin ilk defa Osmanlı döneminde 1913 yılında İmam hatip yetiştirme amacı ile Medresetül Eimme Vel Hutaba kurumları açıldığını kaydeden Gökdemir, Bu yıl İmam hatiplerin bir asırlık geçmişi olarak 100.yılını kutladıklarını hatırlattı.
 
"İMAM HATİP OKULLARI MÜSLÜMAN ÜLKELERE MODELDİR"
 
İmam hatip okullarının İslam dünyasında dini ve kültürel dersleri aynı çatı altında kızlarında erkekler gibi temel İslami ilimlerinin eğitimini aldıkları bir kurum olma özelliği ile dünyada bir ilki teşkil ettiğini kaydeden Gökdemir, "Bu anlamda son yıllarda birçok İslam ülkeleri eğitim kurumu olarak bu okulları model olarak benimsemek istemektedirler. Pakistan ve Bosna Hersek ülkeleri örnek olarak gösterilebilir" dedi.
 
"ADETA ÜLKENİN BARIŞ VE KARDEŞLİK HARCI OLDU"
 
İmam hatip okulları tarihsel süreç içerisinde ülke yönetimin onlarca kez inişli-çıkışlı siyasi dalgalamalarına rağmen ülke toprakları üzerinde yaşayan Müslüman halkın gönlünde taht kurduğunu ifade eden Gökdemir, "Müslüman halkımız kendinden bir değer olarak bildiği bu okulları her zaman sahiplenmiş, sığınacak liman olarak bu okulları görmüştür. İmam hatip Liseleri ve bu okullarda yetişen öğrenciler daima bu ülke için artı değer olmuşlardır. Toplumu birbirine kenetleyen, birlik ve beraberlik kardeşlik müessesini tesisi eden bu kurumlar adeta bu ülkenin harcı olmuşlardır" diye konuştu.
 
"SİYASİ VE POLİTİK KAYGILARDAN UZAK OKULLARIMIZ DESTEKLENMELİ"
 
Türkiye'de İmam Hatip Okulları'nın çok zor bir süreçten geçtiğini dile getiren Gökdemir sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: 
 
"Ülkenin onlarca kez darbelerle derdest edildiği bir yönetin ardında yetiştirdiği yöneticilerle halka rahat bir nefes aldırmış, ülkeyi görünmez badirelere sürükleyenlerin ellerinden bu kadrolar kurtarmıştır. 28 Şubat sürecinde kapatılan ve 4+4+4 eğitim sistemi ile geçen yıl tekrar açılan İmam Hatip Ortaokullarının sayısı ise daha şimdiden bin 368'e ulaşmıştır. Ülke genelinde 2 bin 219 İmam Hatip Okulu'nda okuyan toplam öğrenci sayısı da 692 bin 695'i bulmuştur.
 
İmam hatip Mezunları yardımlaşma ve dayanışma derneği olarak; 100. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu güzide okullarımızın her türlü siyasi ve politik kaygılardan uzak olarak halkımızın menfaat ve yararı doğrultusunda bu okullarımızın desteklenmesi ve yaygınlık kazanması için çalışmaları aksatmadan sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizin sosyal yapısı ve dokusu için çimento görevi gören bu okullarımızın daha nice yüzyıllar ülke halkının hizmetinde olacağı inancıyla emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız"

HABERE YORUM KAT

1 Yorum