1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlkyardım haftası
İlkyardım haftası

İlkyardım haftası

DİYARBAKIR- Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş, "ilk yardımcı sayısının yüzde 0.2 olması son derece üzücü" dedi.

A+A-

Karakaş yaptığı açıklamada, tüm dünyada her yıl Eylül ayının ikinci haftasının 2001 yılı itibariyle 100'ü aşkın ülkede ulusal dernekler tarafından 'İlkyardım Haftası' olarak kutlandığını söyledi.

 Kaza, doğal afet ve ani hastalıklar nedeniyle acil yardım gelinceye kadar olay yerinde yapılan ilaçsız uygulamaları “ilkyardım” olarak tanımladıklarını belirten Karakaş, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu açıklamalara göre her yıl 2 bin çocuk  hastalıklar nedeniyle değil, geçirmiş oldukları ev kazaları sebebiyle hayatlarını kaybetmektedir. 2011 yılı verilerine göre trafik kazaları sonucu 3 bin 835 vatandaşımızın hayatını kaybetti,  238 bin kişi de yaralandı. İş kazaları sonucu ise hayatını kaybeden işçi sayısı 878, yaralanan sayısının 3 bin 746'dır. Bu korkunç bilanço İlk yardımın önemini karşımıza çıkarmaktadır. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre ilk yardımcı sayısının yüzde 0.2 olması son derece üzücüdür.

   Bölgede trafik kazası, yüksekten düşme ve tandıra düşme gibi vakalara oldukça sık rastlandığını anlatan Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu vakaları en aza indirmek; ölümlerin önüne geçmek, sakatlanmaları azaltmak, iyileştirmeyi kolaylaştırmak, olay yeri güvenliğini sağlamak ve hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için sosyal bir sorumluluk anlayışıyla ilk yardım eğitiminin hayatımızdaki yerini kavramamız gerekiyor. Unutmayalım ki toplumun her bir ferdi olarak bizlerde kazalara ve hastalıklara uğrayacağımız gibi tanık da olabileceğimizi düşünerek ilkyardım eğitimi almalıyız."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT