1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlklerini Bakanlığın Projesi ile Yaşadı
İlklerini Bakanlığın Projesi ile Yaşadı

İlklerini Bakanlığın Projesi ile Yaşadı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Yüz Gülen Yüz Projesi kapsamında, Diyarbakırlı 48 lise öğrencisi, Konya'yı ziyaret edecek.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "Yüz Gülen Yüz Projesi' kapsamında, Diyarbakırlı 48 lise öğrencisi, Konya'yı ziyaret edecek. Bu kapsamda sabah saatlerinde ilk defa uçağa binme heyecanın yaşayan öğrenciler, Ankara'dan hızlı trenle de Konya'ya geçti.

Yarıyıl tatilinin gelmesi ile birlikte, çalışmalarına hız veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, "Yüz Gülen Yüz Projesi' kapsamında lise öğrencilerini kültürel ziyaretler amacı ile Türkiye'nin doğusundan batısına taşıyor.

Bu kapsamda, Diyarbakırlı lise öğrencileri de Konya'yı ziyaret edecek. Bu amaçla Diyarbakır'dan sabah saat 06.30 uçağı ile Ankara'ya gelen öğrenciler, hızlı tren ile Konya'ya geçecek. 3 gün sürecek ziyaret kapsamında, öğrencileri Konya'da yoğun bir program bekliyor. Öğrencilerden büyük çoğunluğu ilk defa Diyarbakır dışına çıkmanın ve uçakla ilk kez yolculuk yapmanın sevincini yaşadı.

Öğrencilerden Erdal Yılmaz ilk defa uçağa binmenin heyecanını yaşadığını belirtti. Güzel bir heyecan yaşadıklarını kaydeden Yılmaz, "Uçaktayken, semayı seyrettim "dedi. 2 Aziz Hizan'da, ikinci defa uçağa binmesine rağmen çok güzel bir yolculuk geçirdiklerini kaydetti. Uçağa ilk defa bindiğini belirten Eyüp Tolucan da, "Çok güzeldi, uçak bulut hepsi bir arada idi. Ankara'ya gelinceye kadar sürekli bulutları izledim. Ömrümde böyle bir şey görmemiştim." diye konuştu.

Gezileri hakkında bilgi veren Gençlik lideri Sinan Soylu, Diyarbakırlı 46 öğrenci ile bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, projenin amacının Türkiye'nin farklı kültürüne ait şehirleri görüp tanımaya çalıştıklarını ifade etti. Bu projeyle Doğu ile Batı arasında bir empati kurulmasını hedeflendiklerini de kaydeden Soylu, " Arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu ilk defa uçağa bindi. İlk defa da hızlı trene binecek. Çok heyecanlılar. Keşke imkan olsa da gençlerimiz, hep böyle ziyaretler gerçekleştirebilseler." şeklinde konuştu..

"YOLCULUK BOYUNCA MEVLANA'NIN SÖZLERİNİ DÜŞÜNÜNÜZ"

Ankara Garı'ndan Konya'ya hızlı trenle geçecek Diyarbakırlı öğrencileri ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdülkadir Mahmutoğlu, uğurladı. Mahmutoğlu garda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'nin dört bir yanından öğrencileri Konya'ya uğurladığını söyledi. Konuşmasında, Konya'nın özelliklerini anlatan Mahmutoğlu, " Mevlana'nın en önemli özlü sözlerinden ikisi: 'Ya olduğun gibi ol, ya da göründüğün gibi. Yaradılanı severiz, Yaradan'dan ötürüdür.' Benim sizden istirhamım, yolculuk boyunca bu sözlerin üzerinde düşünmenizdir." ifadelerini kullandı.

Diyarbakırlı gençler, uğurlama töreninin ardından yüksek hızlı trene bindi. 2 saat süren yolculuk renkli dakikaların yaşanmasını sağladı. Meraklı gençlerden bazıları ise makinistleri ziyaret etti, hızlı trenin nasıl çalıştığı hakkında bilgi aldı. Kimileri ise arkadaşları ile vakit geçirmeyi yeğlerken, yorgun olanları uyudu, dertli olanları ise sarıldı mikrofonlara, yöreye ait çektiği uzun hava ile duygulu anlar yaşattı.

Öğrencileri, Konya'da Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Demirer karşıladı.

HABERE YORUM KAT