1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlk sırada yine bölge illeri var
İlk sırada yine bölge illeri var

İlk sırada yine bölge illeri var

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in paylaştığı istatistiklere göre, cezaevlerinde ilk üç sırada Diyarbakır, Urfa ve Mardin nüfusuna kayıtlı yurttaşlar yer alıyor.

A+A-

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna'nın cezaevlerinde bulunanlara dair istatistiki verilere ilişkin verdiği yazılı soru önergesini Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanıtladı.

Ergin verdiği yanıtta 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a atıfta bulunarak, cezaevlerinde uygulamaların bu kanuna göre yapıldığını savundu. Ergin, Türkçe dışındaki yayınların ve mektupların Türkçeye tercüme edilmesinde yaşanan sorunların giderilmesi için de çalışma yürüttüklerini kaydetti. Ergin yanıtta ayrıca cezaevlerine ilişkin istatistiki bilgileri de paylaştı. Verilere göre; Türkiye genelinde 359 cezaevi bulunurken bunların kapasitesi ise 147 bin 422. İstatistiklere göre; Türkiye genelinde 14 “F” tipi cezaevi bulunuyor. Bunların toplam kapasitesi ise 4 bin 975. İstatistiklerde “F” tipi cezaevleri arasında Abdullah Öcalan'ın da kaldığı İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu da yer aldı. İstatistikte ayrıca İmralı Cezaevi'nin kapasitesinin 9 kişi olduğu bilgisi de yer aldı.

İstatistiklerde cezaevlerinde bulunan yabancı uyruklu yurttaşlara ilişkin de bilgiler yer aldı. Buna göre, 215 tutsak ile Suriye vatandaşları ilk sırada yer alırken bunu 177 ile İran ve 115 ile Türkmenistan izliyor. İllere göre sıralamada ise, cezaevlerinde en fazla Diyarbakır nüfusuna kayıtlı yurttaşlar bulunuyor. Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 8 bin 592 tutsağın ardından ise, 4 bin 789 tutsak ile Urfa ve 4 bin 11 tutsak ile Mardin yer alıyor. Nüfus kayıtlarına göre dağılımda en alt sırada ise 155 tutsak ile Yalova yer alıyor.

 

Kaynak: Diyarbakır Yenigün Gazetesi 

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT