1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlk özel Kürtçe kurs Diyarbakır'da açıldı
İlk özel Kürtçe kurs Diyarbakır'da açıldı

İlk özel Kürtçe kurs Diyarbakır'da açıldı

Diyarbakır'da MEB onaylı sertfika veren ilk özel Kürtçe kurs açıldı.

A+A-

Pek İngilizce, Almanca, Rusça gibi dillerde eğitim veren Trendy Dil Kursu bünyesi altında açılan Kürtçe kursa katılanlar MEB onaylı sertifika alabilecekler.

Son yıllarda üniversitede Kürtçe bölümler açılması, okullarda Kürtçe'nin seçmeli ders olması Kürtçe'ye olan ilginin gittikçe artmasına neden oluyor. Çözüm süreci birlikte Kürtçe'nin devlet dairelerinde de kullanılacak olması Kürtçe'nin aynı zamanda ekonomik getirisi olan bir dil olmasına da neden oluyor. Öte yandan Diyarbakır'da ilk Kürtçe üniversitenin açılması hazırlıkları da devam ediyor.

Bu süreçte Kürtçe öğrenmek isteyen, Kürtçe'sini geliştirmek, üniversite ya da devlet kurumlarının Kürtçe sınavlarına hazırlanmak için pek çok kişi Kürtçe kurs arayışına giriyor. Bu alandaki eksiği kapatmak adına bir adımda Trendy Dil Kursu tarafından atıldı. Kurs yetkilileri kurslarına bitirecek olan öğrencilere MEB onaylı Kürtçe sertifika vereceklerini ve bu sertifikanın resmi kurumlarda geçerli olacağını belirttiler. Ayrıca kursu başarıyla bitirenlerin Kürtçe öğretmenlik, yüksek lisans ya da kurumların bünyesinde açılacak olan Kürtçe sınavlara da avantajlı olacakları dile getirildi.

HABERE YORUM KAT