1. HABERLER

  2. İlk kez internetten Lisans Eğitimi
İlk kez internetten Lisans Eğitimi

İlk kez internetten Lisans Eğitimi

Prof. Dr. Durman, SAÜ"nün tüm dünyada üniversite eğitiminde yaygın olarak kullanılan uzaktan eğitimle eğitim verdiğini belirterek, 4 yıllık eğitim verecek olan Türkiye"deki ilk lisans programlarının ekim ayında başlayacak olan ek kontenjanlarla hayata g

A+A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, lisans düzeyinde uzaktan eğitim vermek için hazırladıkları projenin YÖK tarafından onaylandığını belirterek, Türkiye"de ilk kez uygulanan proje kapsamında, ek kontenjanla öğrenci alacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Durman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılında başladıkları SAÜ İnternet Destekli Eğitim çalışmasında önemli mesafeler aldıklarını kaydederek, internet destekli eğitimin (uzaktan eğitim) öğrenciler tarafından son zamanlarda daha çok tercih edilmeye başladığını bildirdi.

Ön lisans, yüksek lisans ve sertifika programları alanında uzaktan eğitim veren SAÜ"nün artık, lisans düzeyinde de eğitim vermeye başlayacağını ifade eden Durman, "Biz bu projeye 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında başlamayı planlıyorduk. Ancak YÖK projemizi çok beğendi. Ve zaman kaybetmeye gerek olmadığını düşündüler. Bu yıl ek kontenjanla bu projeyi başlatmaya karar verdiler. Bu konuda çok hızlı davrandılar. Biz de şaşırdık" diye konuştu.

Prof. Dr. Durman, SAÜ"nün tüm dünyada üniversite eğitiminde yaygın olarak kullanılan uzaktan eğitimle eğitim verdiğini belirterek, 4 yıllık eğitim verecek olan Türkiye"deki ilk lisans programlarının ekim ayında başlayacak olan ekkontenjanlarla hayata geçirildiği için gurur duyduklarını bildirdi.

"50"ŞER KİŞİLİK KONTENJAN"

2008 ÖSYM Ek Kontenjan Kataloğu"nda yer alacak olan bilgisayarmühendisliği, endüstri mühendisliği ve insan kaynakları lisans programlarında,dünya çapında bilinen karma öğretim metodu ile eğitim verileceğini ifade eden Durman, şunları söyledi:

"Karma öğretim, adını örgün eğitim ile e-öğrenimin birliktekullanılmasından almaktadır. YÖK"ün lisans programları için onay verdiği tekuygulama olan karma öğretim metodunda, örgün eğitim, e-öğrenim iledesteklenmektedir. Derslerin yüzde 30"u cuma ve cumartesi günleri sınıf ortamında yüz yüze örgün eğitim ile verilirken, bunun yanı sıra ilave olarak derslerin tamamı internet aracılığıyla öğrencilere sunulacaktır. Öğrenciler, karma öğretim modeli ile hem kampüs olanaklarından yararlanacak ve diğer öğrenciler ile etkileşim kurabilecek hem de uzaktan eğitimle yer ve zaman kısıtlarından bağımsız olarak eğitimlerine devam edebilecektir. 2008 ÖSYM Ek Yerleştirme Kataloğu"nda 50"şer kişilik kontenjan ile öğrenci kabul edecek karma öğretim lisans programlarında yıllık bin YTL öğrenim ücreti alınacaktır."

"ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ORTAK DİPLOMA VERECEĞİZ"

Prof. Dr. Durman, amaçlarının uzaktan eğitim alan öğrencileri örgüneğitim alan öğrenciler gibi üniversite mezunu yapmak olduğunu kaydetti.Bu projenin ulusal bir boyutu olduğunu dile getiren Durman, sözlerineşöyle devam etti:

"Projemiz, bu yıl sadece üniversitemizi ilgilendirecek. Ancak önümüzdekiyıllarda diğer üniversitelerle iş birliği yapacağız. Örneğin Diyarbakır"da biröğrenci uzaktan eğitim almaya hak kazandı. Uzaktan eğitim alan öğrencilereinternet ortamında verebileceğimiz bilgileri ve yeterlilikleri kazandıracağız.Ama veremediğimiz, becerileri Diyarbakır"daki üniversiteden alacak. Mezun olan öğrenciye ortak bir diploma vereceğiz. Mezun olan öğrenci hem SAÜ"nün hem de örgün eğitim aldığı üniversitenin ortak diplomasını almaya hak kazanacak. Zamanla bunu ülkemizin bütün üniversitelerine yayacağız."

Uzaktan eğitimde 2003 yılından itibaren ciddi adımlar attıklarınıkaydeden Durman, "Zamanla ders çeşitlerini arttırarak tüm Türkiye"ye yaydık. Uzaktan eğitimde şu an 6 bine yakın ön lisans öğrencisi ve 700"ün üzerinde de yüksek lisans öğrencisi var. Geçen yıl ön lisans programından 2 bin 500 mezun verdik" dedi.