1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlk işleri taziyeye gitmek oldu
İlk işleri taziyeye gitmek oldu

İlk işleri taziyeye gitmek oldu

Diyarbakır’da HDP’nin seçilen on milletvekilinin ilk işi 5 Haziran’daki mitinge dönük bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin taziyelerini ziyaret etmek oldu.

A+A-

HDP Diyarbakır milletvekillerinin seçildikten sonra ilk işleri, 5 Haziran’da HDP’nin mitingine dönük bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin taziyelerini ziyaret etmek oldu.

Kentte 640 bine yakın rekor bir oy alarak seçilen İdris Baluken, Altan Tan, Çağlar Demirel, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Nimetullah Erdoğmuş, Nursel Aydoğan, Edip Berk ve İmam Taşçıer, bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ramazan Yıldız, Şeyhmus Kaçan ve Necati Kurul’un taziyesine gitti.

HDP milletvekillerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, HDP, DBP ve MEYA-DER yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de eşlik etti. Milletvekilleri ilk olarak Bağlar Selahattin Eyyubi Mahallesi’ndeki Eğilliler Yasevi’nde Necati Kurul için kurulan taziyeyi ziyaret etti. Buradan 450 Evler’de Ramazan Yıldız için kurulan taziyeyi ziyaret eden milletvekilleri ardından dün akşam sonuçlar açıklandığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Berat Tanrıverdi’nin taziyesine, oradan da Şehmus Kaçan için kurulan taziyeye geçti.


‘Şehitlerimizin yolunda zafer kazandık’


Taziyede konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, “Arkadaşlarımıza söz verdiğimiz gibi onların şahadete ulaştığı gün verdiğimiz zafer sözünü yerine getirmeyi başardık. Türkiye’nin dört bir yanında şehitlerimizin açtığı yolda tarihi bir zafer yazıldı. O gün Türkiye siyaset tarihinin en karanlık katliamı gerçekleştirilmek istendi. Yüzlerce kişinin cenazesi üzerinden kaos yaratılmak istendi. O kirli politikaları boşa çıkarmak bizim bir görevimiz olarak duruyordu” diyerek, yaşamını yitirenlerin anısına bağlılık sözü verdi. Taziye ziyareti, okunan dualar ve aileye başsağlığı dilekleriyle son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler