1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlk işim Okullarda değişim projesi
İlk işim Okullarda değişim projesi

İlk işim Okullarda değişim projesi

KVS'nin "İlk İşim Okullarda Değişim Projesi" kapsamında Diyarbakır'da düzenlediği meslek edindirme kursunu başarıyla tamamlayan 15 kursiyere ustalık sertifikası verildi.

A+A-
İbrahim Bodur Kale Seramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın (KSV) "İlk İşim Okullarda Değişim Projesi" kapsamında Diyarbakır'da düzenlediği meslek edindirme kursunu başarıyla tamamlayan 15 kursiyere ustalık sertifikası verildi.
 
Projenin 16'ncı halkası olan Diyarbakır'daki sertifika töreninde konuşan Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen kurslarla Türkiye'yi kapsayan bir sosyal sorumluluk ağı oluşturduklarını söyledi.
 
4 bin 500 kişiyi meslek sahibi oldu
 
Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay'ın kişisel olarak yoğun ilgi gösterip destek verdiği KSV'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği meslek edindirme kurslarıyla 4 bin 500 işsiz gencin meslek sahibi olduğunu belirten Sarantopoulos, geliştirme ve uyum kurslarıyla da inşaat sektörüne 4 bin vasıflı usta kazandırıldığını vurguladı.
 
Sarantopoulos, şöyle konuştu:
 
"Ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bu sertifika ile kursiyerlerimiz Avrupa Birliği kriterlerine uygun, nitelikli iş gücüne sahip oluyor. Bugün Diyarbakır'da açtığımız kursumuzu tamamlayan ustalarımız, yarın rahatlıkla Paris veya Berlin'de zanaatlarını icra edecek düzeye sahip ustalık belgesine kavuştu.  Sayıları 8 bini aşan, emeğini, alın terini ortaya koyarak hem aile geçimine, hem ülke ekonomisine katkı sağlayan ustalarımızın izinden giden 15 yeni kursiyerimizi daha sektöre kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz."  
 
-"Sertifikanın önemi daha da arttı"
 
İş Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemeyle, mesleki eğitim almamış işçi çalıştıran işveren veya işveren vekiline, her işçi için idari para cezası verilmesinin hükme bağlandığını hatırlatan Sarantopoulos, "Kale Grubu'nun yıllar önce başlattığı çalışmaların ve vizyonunun ne kadar ileriye dönük olduğunun da açık bir göstergesidir. Bu kanun düzenlemesiyle, vakıf olarak bedelsiz verdiğimiz kurslarımızı bitirenlerin aldığı sertifikanın önemi daha da arttı" ifadelerini kullandı.
 
-"Ustalarımızı sosyal yardımlaşma zincirine dahil ediyoruz"
 
KSV ile birçok kişinin hayatına dokunduklarını ve geleceklerini oluşturmalarına katkıda bulunduklarını ifade eden Hande Sarantopoulos, şöyle devam etti:
 
"Bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında eğitim alan seramik ustalarımızı yine bir sosyal yardımlaşma zincirine dahil ediyoruz. Ustalarımıza, köy okullarının tuvaletlerini yenileyerek staj çalışmalarını yapma olanağı sağlıyoruz. Böylece, köylerimizdeki öğrencilerin daha sağlıklı, daha hijyen ortamlarda eğitim almalarını sağlayarak ikinci bir sosyal dayanışma ve yardımlaşma örneği yaratıyoruz."
 
2 bin 214 öğrenci daha sağlıklı ortama kavuştu
 
Türkiye'nin köklü sanayi kuruluşu Kale Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim ve Kale'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen projesi kapsamında, bugüne kadar Denizli, Erzurum, Isparta, Kayseri, Mersin, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa, Çankırı, Adana, Çorum, Ankara, Hatay, Amasya ve Yozgat dahil Türkiye'nin değişik illerinde ve Diyarbakır Sur Yiğit Çavuş İlköğretim Okulu'yla birlikte toplam 28 köy okulunun yenilenen tuvaletleri hizmete açıldı. 
 
Bu sosyal sorumluluk projesinde yetişip tekrar bu zincire dahil olan ustalar sayesinde toplam 2 bin 214 öğrenci, daha sağlıklı ortama kavuştu. 
 
Kale Grubu çalışanlarının, "Giderken Sizden de Bir Şeyler Taşıyalım İstedik" sloganıyla başlattığı ek projeyle; köy okullarındaki ihtiyaç sahibi çocuklara, kitap, oyuncak, kırtasiye, giysi ve ayakkabı hediye edildi.
 
Grup çalışanları, okullara gönderdiği yardımlarla 2015 yılına kadar 2 bin 500 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

HABERE YORUM KAT