1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İlk cemre ne zaman düşecek?
İlk cemre ne zaman düşecek?

İlk cemre ne zaman düşecek?

İlk cemre için meraklı bekleyiş sürüyor. Kış mevsiminin sona yaklaşması ile beraber baharın habercisi ilk cemrenin ne zaman düşeceği merak konusu oldu. İşte ilk cemrenin ne zaman ve nereye düşeceğine ilişkin merak edilen soruların yanıtları...

A+A-

İlk cemre için geri sayım sürüyor. Kış mevsiminin sonuna gelinmesiyle beraber vatandaşlarda ilk cemre beklentisi arttı. İşte ilk cemre hakkında tüm detaylar...

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
 
Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.
 
Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.
 
CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK? 
 
Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilk baharın gelmesine neden olur.
 
Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),
 
İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)
 
Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer
 
"Cemrenin takip edilmesi Türk kültüründe bin yıllık bir  geçmişe sahip"
 
Kış mevsiminin ardından havaların  ısınmasının ilk işareti olarak olarak görülen "cemre"nin ilki 19-20 Şubat'ta  havaya düşecek.
 
"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda  başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü  kabul ediliyor. "Cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret  ediyor. Arap kültüründe geçmişi bin 500 yıl öncesine kadar dayanan "cemre",  Türk kültürüne de buradan girerek yüzlerce yıldır takip ediliyor
 
Toplumların bulundukları coğrafyadaki hava olaylarına ve bunların  tekrarına dayanarak oluşturduğu halk takviminin bir parçası olan "cemre düşmesi",  kuzey yarım kürede soğuk havalardan bahara geçişe işaret ediyor.Günümüzde tutarlılığı yüzde 90'lara ulaşan meteorolojik tahminlerin  olmadığı dönemde insanların planlarını halk takvimindeki bu olaylara göre yaptığı  belirtiliyor.
 
"Cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya  çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla  uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.
 
 Türk kültüründe yerini almas
 
Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü  Prof. Dr. Metin Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski Türklerde "değişme"  ve "dönüşme" anlamında "al" kelimesi kullanıldığını belirterek cemrenin de "al"  sözündeki anlamı ifade ettiğini dile getirdi.
 
 Türklerin cemreyi Arap halk takviminden ne zaman aldığına dair bir  kayıt bulunmadığını ancak Kafkasya ve Anadolu coğrafyasına geldikten sonra buna  kültürlerinde yer verdiğini anlatan Prof. Dr. Ekici, özellikle hayvancılıkla  ilgilenen toplumlar için hava olaylarının çok önemli olduğunu vurguladı. Ekici,  şöyle devam etti
  
"Göçebe, kışa hazırlık olarak hayvanlar için sonbahardan biriktirdiği  ot yığınları bitmeye yakınsa ciddi bir riskle karşı karşıya demektir. Bu nedenle  halk takvimi oluşturmada, gözlemlemede eski Türklerin diğer toplumlara göre çok  daha fazla bilgi birikimine sahip olduğunu düşünüyorum
 
 Türklerin cemreyi bin yıldır takip ettiğini vurgulayan Ekici, cemrenin  bahar bayramına hazırlanmak için de bir işaret olarak görüldüğünü söyledi. Prof.  Dr. Ekici, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
    "Türkler bunu çok sevmiş. Yazılı bir kültür oluşturmamamıza rağmen  cemreyi gözlemek var halk arasında. 'Birinci cemre düştü, ikincisini bekliyoruz',  'İkinci cemre düştü üçüncüsünü bekliyoruz' ve 'Üçüncü cemre sonunda bayram  yapacağız' gibi ifadeler halk arasında kullanılıyor. Azerbaycan'da nevruz  öncesinde 'ahır çarşamba' kutlamaları var. Bununla cemre arasında bir örtüşme  var. Bu da gösteriyor ki nevruzla cemre arasında bir ilişki kurulmuş. 21  Mart'taki nevruza ilk hazırlıklar cemrelerde yapılıyor."
 
 İlk cemre 19 Şubat'ta düşecek
 
İlk cemrenin havaya düştüğüne inanıldığına dikkati çeken Prof. Dr.  Ekici, şunları kaydetti:
 
  "Bir hafta on gün sonra suya, sonraki bir hafta on gün sonra toprağa  düşecek. Toprağa düşmesiyle tarımsal faaliyetlerin de başlayacağına inanılıyor.  Nevruz hazırlıkları başlıyor. Önce havadaki değişim gözlendiği için ilk cemrenin  havaya düştüğü dile getiriliyor."
    Baharın müjdecisi ilk cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27  Şubat'ta suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek.

HABERE YORUM KAT