1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ilısu Barajı gelecek yıl su tutmaya başlayacak
Ilısu Barajı gelecek yıl su tutmaya başlayacak

Ilısu Barajı gelecek yıl su tutmaya başlayacak

DİYARBAKIR- Dicle Nehri üzerinde 8 yıl önce yapımına başlanan Ilısu Barajı ve HES'te fiziki gerçekleşmenin yüzde 72'ye ulaştığı bildirildi.

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2006'da temeli atılan ve gövde hacmi bakımdan Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci sırada yer alacak Ilısu Barajı'nın yapımı tüm hızıyla devam ediyor.
 
Türkiye'nin hidroelektrik üretiminin yüzde 10'unu sağlayacak, yılda 920 milyon lira değerinde 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek, gövde dolgusu yüzde 93'e ulaşan Ilısu Barajı üreteceği enerji bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra dördüncü büyük baraj olacak.
 
DSİ 16. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, baraj yapımının hızla sürdüğünü belirterek, bu kapsamda Ilısu Barajı ve HES inşaatında büyük ilerleme sağlandığını söyledi.
 
Dündar, "Fiziki gerçekleşme yüzde 72, gövde dolgusu ise yüzde 93 oranında tamamlandı" dedi.
 
- Cizre Barajı'nın yapımını sağlayacak
 
Ilısu Barajı'nın uzun yıllar önce yapımı planlanan Türkiye'nin elektrik arzı için hayati öneme sahip barajlarından biri olduğunu vurgulayan Dündar, Ilısu Barajı ve HES Projesi'nin yapılmasıyla, Cizre Barajı ve HES inşaatının yapılabilir hale geleceğini kaydetti.
 
"Ilısu Barajı 2015 yılı sonunda su tutmaya başlayacak" ifadesini kullanan Dündar, şöyle konuştu:
 
"Mardin ve Şırnak arasında sınır teşkil eden Dicle Nehri üzerinde yapılan barajın temelden yüksekliği 135 metre ve yaklaşık 11 milyar metreküp rezervuar hacmi olacak. Türkiye'nin hidroelektrik üretiminin yüzde 10'unu sağlayacak barajın kurulu gücü bin 200 megavat olacak ve yılda 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek. Bu enerji üretiminden dolayı ekonomiye yıllık katkısı ise 920 milyon lira olacak."
 
- Su altında kalacak eserler taşınıyor 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen, "Müzepark ve Bahçe Teşhir Alanları Projesi" ile Ilısu Barajı nedeniyle su altında kalmadan önce kazılarda çıkarılan eserler Batman ve Hasankeyf'teki müzelerde sergilenecek.
 
Batman Müzesi Müdürü Tenzile Uysal, 3 ay sonra tamamlanacak Müzepark'ta Hasankeyf'ten gelecek eserlerin de sergileneceğini dile getirerek, tarihi eserlerin bir kısmının Batman Müze Müdürlüğü bahçesinde kurulacak Müzepark'a taşınmaya başladığını belirtti.
 
Uysal, Hasankeyf'ten çıkarılacak eserlerin büyük bölümünün ise Hasankeyf yeni yerleşim bölgesinde DSİ tarafından finanse edilecek TOKİ tarafından yapımı süren müzede sergileneceğini sözlerine ekledi.
 
 
Muhabir: Süleyman Umut Gürhan 
Yayınlayan: Erdem Gültekin

HABERE YORUM KAT