1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli atılıyor
İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli atılıyor

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli atılıyor

Dicle Nehri üzerindeki kirlilik yükünü önemli oranda azaltacak olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temel atma töreni 19 Ekim Cuma günü yapılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, “Dicle Nehri'ne vefa borcumuzu ödeyelim” di

A+A-

Diyarbakır'dan Basra Körfezi'ne kadar kat ettiği tam 1900 kilometre boyunca kirliliğe maruz kalan Dicle Nehri, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile tanışıyor. Dicle Nehri üzerinde ilk İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi özelliğine sahip tesis ile birlikte, nehir üzerindeki kirlilik yükünün azaltılması hedefleniyor. Diyarbakır'da 1 milyon 245 bin nüfus projeksiyonuna göre inşa edilecek tesisin 2014 yılında devreye girmesi hedefleniyor.

25.6 milyon avroluk dev proje

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin ekolojik çalışması niteliğindeki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi, Dicle Nehri'ni kirlilikten koruyacak büyük ve tarihsel bir çalışma özelliğini taşıyor. Proje, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (IPA) yüzde 85 desteği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 6'lık katkısı ve DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün yüzde 9'luk öz kaynağı ile gerçekleştirilecek. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 25.6 milyon avroluk dev bütçesiyle çevreye yatırım yapmanın ne kadar değerli olduğunu kanıtlıyor.

Pek çok ünite bulunacak

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nde; Giriş Pompa İstasyonu, Izgara Tesisleri, Kum ve Yağ Tutucular, Ön Çökeltme Havuzları, Anaerobik Karıştırma Tankı, Aktif Çamur Tankları, Son Çökeltme Havuzları, Çamur Yoğunlaştırıcılar, Çamur Karıştırma Tankları, Anaerobik Çamur Çürütücüler, Gaz Kullanım Tesisleri ve Çamur Susuzlaştırma Üniteleri gibi pek çok ünite yer alacak.

Kendi enerjisini üretecek

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin en önemli özelliği ise kendi enerjisini üretecek olması. Tesisin çalışması için gerekli olan bütün enerji ihtiyacı, atıksu arıtma çamurlarından çıkan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle karşılanacak. Tesis bu özelliği ile ekolojik çalışmanın felsefesine uygun bir şekilde doğadan gelen enerjiyi çevreye herhangi bir zarar vermeden kendi üretmiş olacak.

Diğer ülkeler için bir fırsat

DİSKİ Genel Müdürlüğü, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni, Dicle Nehri kıyısında bulunan tüm kentler ve ülkelerin koruyucu tedbirler alması için büyük bir fırsat olarak değerlendiriyor. Proje aynı zamanda dünya üzerinde çevre sorunlarına duyarlık yaratma konusunda örnek çalışmalardan biri olarak nitelendiriliyor.

Diyarbakırlılar törene davetli

DİSKİ Genel Müdürlüğü TV, radyo ve gazetelere ilan vererek tüm halkı temel atma törenine davet etti. Tören, 19 Ekim 2012 Cuma günü saat 14.00'te İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin kurulacağı Eski Mardin yolu üzerindeki DİSKİ Atıksu Arıtma Tesislerinin bulunduğu yerde yapılacak.