1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'İlçe seçim kurulları zorlama karar alıyor'
'İlçe seçim kurulları zorlama karar alıyor'

'İlçe seçim kurulları zorlama karar alıyor'

YSK’nın “güvenlik” nedeniyle bazı sandıkların başka mahallelere taşınması yönündeki talepleri reddetmesine rağmen ilçe seçim kurullarının 2’nci kez sandıkların taşınması yönünde karar vermesini değerlendiren MHD Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Meral Atasoy, i

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), sandık taşınma taleplerine ilişkin 3 Ekim’de verdiği “sandıklar taşınamaz ve birleştirilemez” kararına rağmen Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçeleri, Batman ile Bitlis’in Hizan ilçesinde ilçe seçim kurullarının sandıkları taşıma kararı almasını değerlendiren Mezopotamya Hukukçular Derneği Diyarbakır (MHD) Şubesi Eşbaşkanı Meral Atasoy, YSK’nin kararına rağmen alınan kararın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını söyledi.


“İlçe seçim kurulları keyfi davranıyor”


İlçe seçim kurullarının zorlama kararının yok hükmünde olduğunu ifade eden Atasoy, YSK’nın kararlarının tüm il ve ilçe seçim kurullarını kesin hükümle bağladığını söyledi. İlçe seçim kurullarının aldığı kararlara itiraz edildiği taktirde YSK’nın aynı doğrultuda bir karar vereceğini belirten Atasoy, “İlçe seçim kurullarının keyfi bir durumu seçime kısa süre kalırken halkta önemli kuşkuların yaşanmasına da neden olur. Sandıkların taşımasıyla yaşanacak sorunların nedeni ilçe seçim kurulları olacak. Seçim güvenliği ve seçimlerin sorunsuz bir ortamda geçmesi için tüm kesimlerin duyarlı davranması ve hukuki çerçevede yaklaşması gerekir” dedi.


“Gerekli yasal başvuruları yapacağız”


İlçe seçim kurullarının verdiği karar doğrultusunda MHD olarak gerekli yasal başvuruları yapacaklarını dile getiren Atasoy, bu sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Atasoy, “Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu kararların keyfi uygulamalara karşı yasal başvurularda bulunacağız. Seçim güvenirliği için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Sandıklar taşınsa bile biz hukukçular olarak hukuki mücadelemizi devam edeceğiz. Seçimin güvenli bir ortamda geçmesi için elimizden geleni yapacağız” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler