1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlahiyat öğrencilerinden afiş tepkisi
İlahiyat öğrencilerinden afiş tepkisi

İlahiyat öğrencilerinden afiş tepkisi

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Diyarbakır Yenişehir İlçe Belediyesi’nin, çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla yaptığı billboard çalışmasına tepki gösterdi. Basın açıklaması yapan öğrenciler, söz konusu durumu kınadı.

A+A-

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçe Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü’nce, çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz günlerde ilçedeki billboardlara asılan ancak üzerinde Danimarkalı bir karikatüristin Hz. Muhammed’e hakaret içeren çiziminin yer alması nedeniyle toplatılan afişlere tepki sürüyor.

DÜ İlahiyat Fakültesi öğrencisi bir grup tarafından, söz konusu duruma tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yapıldı. İlahiyat Fakültesi önünde yapılan açıklamada öğrenciler adına konuşan Bilgi ve Erdem Kulüp Başkanı Mehmet Savaşçı, sözde çocuk evliliklerine dikkat çektiklerini ifade eden belediye yetkililerinin peygamberin, Hz. Aişe ile olan evliliğini alaya alan bir karikatürü sahabeler şehri Diyarbakır’a astığını savundu. 


Belediye tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamayı ve özrü samimi bulmadıklarını belirten Savaşçı, “Zira daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde Müslüman kadının şiarı olan çarşaf, zincire bağlanmış ve köleliğin simgesi gibi sergilenmiştir. Her fırsatta İslam’a ve kutsallarına dil uzatmış, kendilerine şiar edinmişlerdir. Bu zihniyeti lanetliyoruz” dedi. 


Grup, açıklamanın ardından dağıldı. 


(BE-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler