1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlaçlamada biyolojik mücadele kullanılmalı
İlaçlamada biyolojik mücadele kullanılmalı

İlaçlamada biyolojik mücadele kullanılmalı

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte park ve bahçelik alanlarda karasinek ve böcek gibi vektörlerde çoğalma yaşanıyor.

A+A-

İnsan sağlığını tehdit eden bu vektörlere karşı il genelinde mücadele yürüttüklerini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı ve Veteriner Hekim Nedim Yaşlı, “Tercih edilmesi gereken mücadele türünün biyolojik mücadele olması gerekiyor” dedi

Diyarbakır'da yaz sıcaklarıyla birlikte park ve bahçe gibi alanlarda sivrisinek, karasinek ve böcek gibi vektörlerde çoğalmaya yaşanıyor. İnsan sağlığını tehdit eden bu vektörlere karşı il genelinde mücadele yürüttüklerini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı ve Veteriner Hekim Nedim Yaşlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ve halk sağlığı alanında vektör kontrol mücadelesini doğru bir şekilde uygulamaya çalıştıklarını belirtti. Başta sivrisinekler olmak üzere, karasinek ve tatarcık gibi vektörlerin çeşitli hastalıkları bir canlıdan alarak diğer canlılara ileten etkenler olduğunu belirten Yaşlı, “Bunların sebep olduğu hastalıklar vardır. Örneğin sivrisinekler sıtma hastalığı başta olmak üzere çok sayıda hastalığa neden olur. Karasinekler kolera, tifo gibi hastalıklara sebep oluyor. Yine tatarcıklar bölgemizin kaderi sayılan sıtma hastalığına, kemirgenler veba hastalığına neden olabilmektedir” dedi.

“Hedef hastalıkları asgariye indirmek”

Hastalıkları engellemeye dönük çalışmalar yaptıklarını aktaran Yaşlı, söz konusu uygulamalar ile bu tür canlıların tamamen bitirebilirliğinin imkansız olduğunu belirterek, hedeflerinin bu tür olayları en asgari düzeye indirmek olduğunu ifade etti. Çalışmalarda kullanılması gereken en önemli metodun “Entegre Vektör Kontrol” çalışması olduğunu belirten Yaşlı, bu çalışmanın hem mekanik, hem fiziksel ve hem de kimyasal olarak yapıldığını ifade etti. Tercih edilmesi gereken mücadele türünün biyolojik mücadele olması gerektiğine işaret eden Yaşlı, “Örneğin sivrisinekler durgun olan sularda yumurtalarını bırakırlarken, bu yumurtalar tekrar larva aşamasına geçtiğinde ilaçlama ile değil de mümkünse bunları yiyen ve gelişimini engelleyen kurbağaların beslenmesi gerekir” diye konuştu.

“Uygulayıcılar eğitilmeli”

Son tercih olarak kimyasal mücadele yürüttüklerini belirten Yaşlı, bu mücadeleyi yürütürken doğaya ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Belediye olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün benimsediği az zararlı ve kullanılan vektör türünün dışındaki canlılara zarar vermeyen türden bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Yaşlı, “5-6 ay boyunca mücadele yürütüyoruz. Bir çift karasinek bir ayda 76 milyar karasineğin üremesine sebep olabiliyor. Bunu asgariye indirebilmek zor değil. Ama bunu yaparken az zararlı olabilecek şekilde mücadele edebilmek önemli” dedi. İlaçlama çalışmasında asıl dikkat edilmesi gereken bir diğer noktanın ise uygulayıcıları eğitmek olduğuna dikkat çeken Yaşlı, “Nereye, nasıl ve hangi dozda yapılacağının bu eğitimlerde öğrenilmesi gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu mevzuat çerçevesinde uygulayıcıların aldıkları eğitimle birlikte sertifika sahibi olması gerektiğini kaydeden Yaşlı, Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi ve İl Halk Sağlık Müdürlüğü olarak ortak bir çalışma yürüttüklerini ve çalışma kapsamında uygulayıcılara gerekli eğitimleri verdiklerini söyledi. Yaşlı, eğitim çalışmasının uygulayıcıların halk, kent, çevre üzerindeki etkilerini, kendi sağlıklarını ve mücadele edilen vektörlerin yaşam döngülerini kontrol altında tutabilmeyi amaçlamaya dönük bir çalışma olduğunu belirtti.

“Kişiye direkt temasından kaçınılmalı”

İlaçlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususların olduğuna işaret eden Yaşlı, “İlaçlamada çevreye olduğu gibi insan sağlığına da negatif etkileri olabilir. İlaçlamada, kullanılan ilacın kişiye direkt temas edilmesinden kaçınılmalı. Uygulayıcının maske ve eldiven kullanması önemlidir. İlaçlamanın yine rüzgara karşı yapılmaması rüzgar yön ve zamanının iyi hesaplanması gerekir. İnsanların etkilenmemesi için, insanların az olduğu sabahın en erken saatlerini ya da gece geç saatleri tercih etmek gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT