1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İlacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımıdır
İlacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımıdır

İlacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımıdır

Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi tarafından çocuklara, akıllı ilaç kullanımı konusunda seminer verildi.

A+A-

Bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımının oldukça fazla olduğu ülkemizde yeni neslin bu konuda bilinçli olması sağlanarak önlenmesi planlanıyor. “Bitkisel kökenli ilaç” ile “Bitkisel ürün” ün birbirinin aynısı olmadığı, bitkisel ürün kullanımı konusunda çok dikkatli olunması gerektiği bildirildi.
 
BİTKİSEL ÜRÜN KULLANIMI KONUSUNDA DİKKATLİ DAVRANILMALI
 
Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Kale Ortaokulu konferans salonunda yapılan seminerde Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri, ilacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımı olduğunu belirterek, öğrencilere şu bilgileri verdi;
 
“İlaç, normal şartlarda hastalıkların tedavisinde hekimin düzenlediği reçeteyle kullanılan özel nitelikli endüstriyel bir üründür. Daha az olmakla birlikte bazı ilaçlar, sağlığın korunmasına yardımcı olmak ya da sağlıklı olma halinin sürdürülmesine yardımcı olmak gibi özel durumlarda hasta olmadan da kullanılabilir. Tüm bu uygulamalarda ilacın doktor kontrolünde kullanımı ön şarttır. Burada “bitkisel kökenli ilaç” ile kamuoyuna yanlış aksettirilen “bitkisel ilaç” doğru ifade ile “bitkisel ürün” birbirinin aynısı şeyler değildir. Halkın sağlık ve ekonomi açılarından sorun yaşamaması için bu farklılığın bilincinde olunması gerekir. Bitkisel ürün kullanımı konusunda dikkatli davranılmalıdır. Bu tür ürünleri kullanırken kişi “sorumluluğu kendi üzerine aldığı” bilinciyle davranmalıdır. Bu tür ürünler konusunda kamuoyunu yanıltanlara karşı özellikle dikkatli olunmalıdır.
 
İLAÇ KULLANIRKEN DOĞRULARI UYGULAMAK VE BİLİNÇLİ OLMAKTIR
 
İlaçla ilgili güvenlilik konusu güçlü bilimsel araştırmalarla ortaya konur. Oysa bitkisel ürün ya da maddelerin güvenliliği konusundaki bilgi ve belgeler bu düzeyde yeterli değildir. Bu konulardaki bilgiler, yapılan araştırmalardan çok, kullanımı sırasındaki deneme yanılmalarla tespit edilir. Dolayısıyla bitkisel ürünlerin zararsız olduğu söylenemez. Aksine belki de çok daha gürültülü problemlere yol açma riski taşıyabilir. Akılcı İlaç Kullanımı ilaç kullanırken doğruları uygulamak ve bilinçli olmaktır.  Sağlık alanında evrensel düzeyde yetkin kurum Dünya Sağlık Örgütü’dür. AİK konusunda DSÖ somut bir duruş sergilemiş ve herkesçe kabul gören bir tanımlamada bulunmuştur. Buna göre AİK, “hastaların hastalıkları ve kendi bireysel özelliklerine uygun ilacı, uygun süre ve kullanım şekliyle, uygun maliyette almalarına yönelik kurallara uyulması” olarak tanımlanmıştır.
 
YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAK LAZIM
 
AİK, belirlenen doğru ilacın, doğru miktarda, doğru uygulama yoluyla, doğru zamanlamayla, yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılması ilkelerinin bütünüdür. Dolayısıyla bu ilkeler ilacın üretiminden eczaneye ulaşmasına; reçeteye doktor tarafından yazılıp hasta tarafından kullanılmasına; etki ve yan etkileri bakımından dikkatli olunmasından atıklarının kuralına uygun imhasına kadar pek çok alt konu başlığı ile ilişkilendirilen “doğru”ları kapsar. Söz konusu bu doğruların yerine getirilmesi bakımdan başta hekimler olmak üzere çok sayıda kişi ve kuruma önemli sorumluluklar düşer. Hekimin düzenlediği tedavinin başarısında hastaların bilinçli davranmasının belirleyici rolü bulunur. Hastaların tüm bu süreç hakkında yeterli bilgi sahibi olmaları gerekir. Tedavi sürecinde doğru hasta-hekim ilişkisi kurulması önemlidir. Hekim, AİK’te en yetkin konumdaki kişidir. Hastalarına doğru teşhis koyan hekim, bunu yaparak AİK’in ilk adımını atar.”
 
Yapılan konuşmanın ardından Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından öğrencilerden gelen soruların cevaplanmasıyla seminer sona erdi.

(Çermik Gazetesi)

HABERE YORUM KAT