1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlaç krizi yeniden gündemde
İlaç krizi yeniden gündemde

İlaç krizi yeniden gündemde

Sosyal Güvenlik Kurumu ile TEB arasında ilaç krizine yol açan "Eczanelerden İlaç Alımına İlişkin SGK Protokolü”nün imzalanmasının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hayata geçirilemediği açıklandı.

A+A-

Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, TEB ile Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın imzaladığı tutanakla mutabakata varılan ilaç krizinin tekrar gündeme geldiği ifade edildi.

 Üç Bakanın imzasıyla, Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında kamu kurum ıskontosu ile eczacı ıskontosu konusunda mutabakata varıldığının hatırlatıldığı açıklamada, “9 Temmuz 2008 tarihinde Bursa'da yapılan Türk Eczacıları Birliği 36. Dönem Birinci Bölgelerarası Toplantısı'nda SGK Başkanı ve TEB Başkanı tarafından imzalanan sözleşme, üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hayata geçirilmemiştir” denildi.

Protokol gereği, 1 Ağustos tarihine kadar eczacıların yeni sözleşmelerini SGK'ya teslim etmeleri gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:“Kurum tarafından, Türk Eczacıları Birliği ve 3 Bakanın uzlaştığı maddeleri içeren bu yeni protokolün kamuya yük getireceği gerekçe gösterilerek, sözleşmeler teslim alınmamaktadır. Kamu kurum ıskontoları ile ilgili yapılan düzenleme de, yeni eczacı ıskonto oranları da geçtiğimiz ay içinde uygulamaya konulmamıştır.”

Gelişmeler üzerine, TEB’e bağlı 51 Eczacı Odasının, yeniden olağanüstü olarak, TEB Merkez Binası'nda toplantı halinde olduğu belirtilerek, “Oda Başkanları ve TEB Merkez Heyeti Üyeleri, mutabakat metninde imzası bulunan her üç Bakan'dan da acil görüşme talebinde bulunmuştur. Görüşme gerçekleşirse, yaklaşık bir ay önce mutabakata varılarak engellenen ilaç krizinin, bürokratik engellemeler nedeni ile yeniden karşımıza çıktığı ifade edilecek, taleplerimizin bir an önce ve kesin bir biçimde karşılanması istenecektir. Meslek örgütümüz ve 24 bin eczacımız, imza altına alınan Protokol'ün tam olarak uygulanmasını beklemektedir” denildi.