1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İl Sağlık Müdürü'nden diyabetli çocuklara ziyaret
İl Sağlık Müdürü'nden diyabetli çocuklara ziyaret

İl Sağlık Müdürü'nden diyabetli çocuklara ziyaret

DİYARBAKIR- Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Avar, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yatan diyabetli çocukları ziyaret ederek, hediye verdi.

A+A-

Ziyarete, İl Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Avar ile müdür yardımcıları katıldı. Dünya Diyabet Günü'nde kamu içinde farkındalık oluşturmak istedikleri için hastanede ziyarette bulunduklarını ifade eden Dr. Mehmet Sait Avar, diyabetli çocuklara moral vermek istediklerini söyledi.

Dr. Avar, "Bugün 14 Kasım Dünya diyabet günü bizde Sağlık müdürlüğü olarak diyabetli çocukları ziyaret edelim dedik. Hem onlara bir moral olur hem de kamu içinde diyabet ile ilgili bir farkındalık oluşturmak istedik" dedi.

Türkiye'de 6,5 milyon diyabet hastası olduğunu ve bu rakamın yüzde 10'luk kısmının çocuklardan oluştuğunu belirten Avar, "Diyabet bilindiği üzere iki tip şekilde seyrediyor. Tip 1 diyabet doğuştan gelen pankreas salgı bezinin insülin hormonunu üretmemesi sonucu oluşur.

Tip 2 diyabet ise pankreasın insülin salgılayıp fakat herhangi bir etkinliğinin olmadığı türdür. Diyabette tedavi eğitim büyük önem arz etmekte. Diyabet tedavisinde de sağlıklı beslenme ilaçlarına uyum, ilaç kullanımına uyum ve egzersiz yaparak devam eden hastalık sürecinde diyabet hastalığının komplikasyonları da oluşmamış olur" dedi.

Ziyaret sırasında Avar ve beraberindekiler çocuklarla sohbet ederek, hediye verdi.

(AYÇ-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT