1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atamalarına itiraz
İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atamalarına itiraz

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atamalarına itiraz

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi yayımladığı bir basın bildirisi ile Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Atamalarına itiraz etti ve yapılan yanlış uygulamalardan kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

A+A-


Genel başvuru işlemleri için başvuru ve bitiş tarihi: 16-20 Eylül 2013

Sözlü sınav puanlarının sisteme işlenmesi: 16 Eylül

Atama puanı belirlenmesi için başvuruların alınması başlama ve bitiş tarihi: 16-18 Eylül 2013

Atama puanlarının ilan edilmesi: 19 Eylül

Tercih başvurularının alınması başvuru ve bitiş tarihi: 19-20 Eylül

Başvuruda bulunan müdür ve müdür yardımcılarının başvurularının Okul/Kurum/İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerince onaylanması:16-20 Eylül

Atamaların ilan edilmesi ve kararnamelerin gönderilmesi: 21 Eylül 2013 tarihinden itibaren

Ancak 20/09/2013 tarihinde yayınlanan yazıya göre mağduriyetlerin yaşanmaması, atama puanının hesaplanması için sürenin 23/09/2013 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Bundan sonra başvuranların sınav puanları ve ek puanlarıyla birlikte isim listesi yayınladı.  23/09/2013 pazartesi gününe kadar tüm başvuranların onaylama işlemleri bittikten sonra  il milli eğitim müdürlüğü yeni bir yazı yayınlayarak işletilmeyen belgelerin getirilip işletilebileceğini belirterek süreyi 25/09/2013 tarihine kadar uzattığını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü açıkladığı ilk puan listesine göre başvuruları aldıktan sonra, takvim değişikliğine giderek bazı adayların belgelerini işlettikten sonra, Milli Eğitim Müdürlüğü  güncel puan listesini 25/09/2013 tarihinde yayınladı. Yöneticilik başvurusunda bulunan arkadaşlar açıklanan güncel puan listesine göre tercih yapamadılar.

Milli Eğitim Müdürlüğü 02/10/2013 tarihinde atama sonuçlarını açıkladı. Ancak açıklanan bu listede sınıf öğretmeninin, okul müdürü olarak ortaokula atanması gibi atamalar mağduriyetlere sebep verdiği gibi, ilerde olabilecek norm kadro fazlalıkları eğitimde de kaosa neden olacaktır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atamasını, açıkladığı takvime göre sonuçlandıramamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Eğitim Kurumu Yöneticiliklerine atama ve yer değiştirmelerde tereddüte düşülen hususlarla ilgili açıklama başlığı altındaki 8. Madde  (4+4+4 sonrası okul dönüşümleri kapsamında aynı binada veya aynı bahçe içerisinde eğitim öğretim veren iki ayrı eğitim kurumuna türü itibari ile ayrı okul kodu verilmiş olsa da bu eğitim kurumları tek bir kurum olarak değerlendirilerek yönetici normları ve atamaları da buna göre belirlenerek öğrencisi çok olan okula yönetici ataması yapılır) doğrultusunda tercihlerin yapılması gerekmektedir. Denilmesine rağmen atamalar yapılırken bu kurala uyulmamıştır.

Yönetici Atamayı sonuçlandıran illere bakıldığında Türkiye'de 50 ilin üzerinde ilkokula branş öğretmeni, ortaokula ise sınıf öğretmeni atamasını yapmadığı açıkça görülecektir.  Bu da gösteriyor ki yönetici atamada birlik olmadığı, bu işin ancak yargı mercilerince çözüleceği açıktır.

Birçok yönetici adayının başvuruları sistem üzerinde iptal edilmiştir. Diğer illerdeki uygulamalar gibi önceden mevcut halin devamı olan okullarda öğrenci sayısına göre ilkokul veya ortaokul olduğu tercihlerden önce başvurular alınmış olsaydı mağduriyetlere sebebiyet verilmeyecekti.

Atama yerleri belli olmasına rağmen, halen yeni atanan idareciler kararnamelerini alamamıştır. Bu da idareciler arasında huzursuzluğa neden olmaktadır. Talebimiz bir an önce mağduriyetlerin giderilmesi ve kararnamelerin atamaya uygun olarak verilmesidir.

Yunus MEMİŞ
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT