1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İl: “Kürt kadınları şiddeti her ortamda yaşıyor”
İl: “Kürt kadınları şiddeti her ortamda yaşıyor”

İl: “Kürt kadınları şiddeti her ortamda yaşıyor”

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Başkanı Nevin İl, yüzyılı aşkın bir zamandır çözülmeyen, şiddet politikalarıyla çözüm dayatılan Kürtlerin hak ve hukuklarının tanınmayışı Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu ifade ederek,

A+A-

“Bu şiddet politikaları da ilk elden kadınları ilk hedefine almakta ve mağdur konumuna düşürmektedir. Kürt kadınları bu şiddeti sadece çatışma ortamında değil, evde sokakta hayatın her alanında dozajı yüksek olarak yaşıyor.

Cizre’de Silopi’de Bedeni üzerinden teşhir edilen görüntüler daha taze belleğimizdedir” dedi. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe nedeniyle kutlamalar devam ederken, Yenigün Gazetesi olarak Diyarbakır’daki kadın girişimcilerden Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Başkanı Nevin İl ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Bölge kadınlarını konuştuk. 

KADIN-ERKEK EŞİTSİZLİĞİ TARİHİN EN ESKİ SORUNLARINDAN BİRİDİR 


İl, Kadın erkek ilişkileri ve eşitsizliği tarihin en eski insanlık sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Bu problem ne yazık ki 21. Yüzyılda hala kadına şiddet önümüzde sorun olarak durmakta ve günümüzde de ağırlığını korumakta ve hissettirmekte. Kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik alanlarda karşılaştıkları sıkıntılar ve haksızlıklar sadece gelişmekte olan toplumlarda değil, gelişmiş sanayi toplumlarında da ortadan kaldırılamamıştır” dedi.


 EŞİTSİZLİK SİYASİ HAYATTA DAHA FAZLA YAŞANIYOR


Günümüz dünyasında kadın-erkek eşitsizliğinin en somut yaşandığı alanın siyasi hayat olduğunu vurgulayan Nevin İl, “Ne yazık ki toplumun yarıdan fazlasını temsil eden bizler, siyasi partilerin bünyelerinde ve parlamentolarda yeterince temsil edilmemekte. Bu durum katılımcı ve çoğulcu demokrasi için önemli bir problemdir. Bunun için eşitlikçi toplumsal cinsiyet politikalarının hayatın her alanında projelendirilmesi gerekmektedir. 


Türkiye’de Kadına karşı uygulanan şiddet son derece yaygındır. Her ne kadar çıkarılan Kanunlarla şiddet mağdurlarının başvuracakları mekanizmalar düzenlenmiş ise de bunlar yeterli değildir. Öncelikle ve acil olarak Şiddetin normal bir biçim olarak algılanmasının mutlaka engellenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 BAKIM HİZMETLERİ DEVLET TARAFINDAN DÜZENLENMELİ DOGÜNKAD 


Başkanı Nevin İl, Kadınlara ve erkeklere yüklenen rollerin, toplumda cinsiyet eşitsizliğine sebep olduğuna işaret ederek, “Bu eşitsizlik nedeniyle, her türlü bakım yükünün (çocuk, engelli, yaşlı, hasta bakımı) ev içinde ve ücretsiz olarak kadınlar tarafından karşılanması bekleniyor. Oysa bakım yüklerinin kadın-erkek ayrımı olmadan ev içinde ve dışında eşit olarak paylaşılması gerekir.

 Diğer yandan bakım hizmetleri, kamusal bir hizmet olarak devlet tarafından düzenlenmelidir. Bu noktada, çocuk bakımı da sadece kadınların sorumluluğunda görülemez, ebeveynlerin ortak sorumluluğudur. Çocuk bakım ve eğitim hizmeti veren kreş, gündüz bakımevi gibi kurumlarla ilgili düzenlemeler devlet tarafından üstlenilmelidir. Kadınların çalışma hayatında var olmasını istiyorsak eğer, bunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çocuk bakımı sadece kadınların değil, erkeklerin de sorumluluğudur! Bu anlamda da KREŞ HAKTIR PLATFORMU’nun bir üyesiyiz ve her mahalleye gündüz bakım evi ve kreş talebimizi her alanda dile getirmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekmektedir” diye konuştu.

 KADINLAR ARASINDA İŞ VE GÜÇ BİRLİKLERİ ÇOK ÖNEMLİ 


Kadınların sosyal ve ekonomik olarak yaşamın içinde hak ettiği yere gelmesi için, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması mücadelesini sürdürdükleri ekonomik örgütlenmelerde, ekonomik olarak kadının güçlenmesi, kadın erkek fırsat eşitliğinin yaratılmasını çok önemli bulduklarına değinen İl, “Bu anlamda da iş ve güç birlikleri çok önemli. Şiddetin kadınlar, çocuklar ve aslında erkeklerin de dünyasında büyük bir tahribat yaratıyor. bilinciyle Kadına yönelik şiddeti hayatımızın hiçbir kesitinde görmek istemiyoruz ve bunun karşısında duracağız” dedi. 

ŞİDDET POLİTİKALARI KADINI HEDEFİNE ALIYOR

 İl, Yüzyılı aşkın bir zamandır çözülmeyen, şiddet politikalarıyla çözüm dayatılan Kürtlerin hak ve hukuklarının tanınmayışının Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu belirterek, şöyle dedi: 

“Bu şiddet politikaları da ilk elden kadınları ilk hedefine almakta ve mağdur konumuna düşürmektedir. Kürt kadınları bu şiddeti sadece çatışma ortamında değil, evde sokakta hayatın her alanında dozajı yüksek olarak yaşıyor. Son dönemde yaşanan çatışmalarda kendi vatanında göçebe konumuna düşen ilk önce yine kadınlar ve çocuklardır. Cizre’de Silopi’de Bedeni üzerinden teşhir edilen görüntüler daha taze belleğimizdedir. Bu bir savaşta karşı tarafı alt etme yöntemidir. Hem biz kadınların hem de bir bütün toplumun ruhunda yaralar açmaktadır. Bir kadın olarak, doğru bulmamakla birlikte bunu yapanların cezai işlemleri yapılmadığı takdirde bu yara da zor kapanacaktır.

 KÜRTLERİN HAKLARI ANAYASAL GÜVENCEYE ALINMALI 


Bunun için bir an önce Kürtlerin hak ve özgürlüklerinin anayasal güvence altına alınarak çözüm yollarının açılması ve bölgede barış ve huzur ortamının yaratılması gerekmektedir. 8 Mart ve diğer tüm günlerin dünyada sömürü, şiddet, yoksulluk, doğa katliamının ve her türlü ezme, ezilmenin olmayacağı zamanlar diliyorum” .

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler