1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. IKYB’deki referandum ihracatı etkiledi
IKYB’deki referandum ihracatı etkiledi

IKYB’deki referandum ihracatı etkiledi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılan bağımsızlık referandumunun ardından kaydedilen gelişmelerin Diyarbakır’daki ihracatı etkilediğini belirterek, Bağdat bölgesinde daha önce 500 ila bin

A+A-

Diyarbakır, Mardin, Batman, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinin ağırlıklı ihracatın yapıldığı ülkenin Irak olduğunu anlatan DTB Başkanı Yeşil, “Diyarbakır ihracatının yüzde 51’i Irak’a gerçekleşmektedir.

Buraya ihracat yapan firmalarımız referandum sonrasında hem alacaklarını alamadılar hem de özellikle Bağdat tarafına yapılan ihracatlarda ise Irak Merkezi Hükümeti tarafından kamyon başına 500 ile 1000 dolar arası olan gümrük ücreti 2500 ile 4 bin dolara yükseltmesi ihracatçıları zor duruma soktu” dedi.

“TAM BİR BELİRSİZLİK HÂKİM”

Diyarbakır ihracatının yüzde 51'inin Irak'a gerçekleştiğinin altını çizen Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil şunları söyledi;

“Bölgeden ihracatların çoğu Irak’a yapılıyordu. O bölge ana pazarımız olduğu için, oradaki daralma, buradaki sanayicilerimizi olumsuz etkilemiş durumda daha önce 500 ile 1000 dolar arasında gümrük ücreti ödenmekteydi. Yaşananlardan sonra tam bir belirsizlik hakim olmaya başladı. Özellikle Bağdat tarafına yapılan ihracatlarda gümrük ücretleri merkezi hükümet tarafından yasal olmayan bir şekilde 2500 ile 4 Bin dolar arasına kadar değiştirildi. Ve özellikle o bölgelere taşıma yapan araçlar günlerce bekletiliyor. Bu nedenle o bölgeye taşımacılarda gitmek istemiyor. Bu durum zaten sıkıntılı durumda olan bölge sanayicisini zarara uğratmaktadır.

“HÜKÜMETİMİZ KREDİ DESTEĞİ VERMELİDİR”

Zor duruma düşen Sanayici ise bu nedenle istikrarsız olan bu Pazar’dan çekilmektedir. Buda işletmelerin kapasitesini küçültmesine, personel çıkarmasına neden olmuştur. Bu nedenle özellikle ihracatçılarımıza Hükümetimizin Kredi Garanti Fonu başta olmak üzere finans kurumlarının uygun koşullarda kredi desteği sunmasını sağlamalıdır. Diyarbakır başta olmak üzere tüm bölge İhracatçılarımızın karşılaştığı bu tür sorunların çözümü için hükümetimiz tarafından her türlü desteğin verilmesi gerekmektedir”