1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. İklim değişikliği kuşları etkiliyor
İklim değişikliği kuşları etkiliyor

İklim değişikliği kuşları etkiliyor

Biliminsanları ilk kez hem Avrupa hem de ABD 'deki yaygın kuş nüfuslarının iklim değişikliğine benzer şekilde tepki verdiğini gösterdi.

A+A-

 1980 ile 2010 yılları arasında yaşanan iklim değişikliğinden iyi etkileneceği beklenen türler, kötü etkileneceği tahmin edilenlerden önemli ölçüde daha başarılı oldu. Küresel ısınmada Avrupa’da örnek kuş olarak incelenen çit kuşu (Troglodytes troglodytes), Diyarbakır’ın Hevsel Bahöçeleri’nde sıklıkla rastlanan kuşlar arasında bulunuyor.
 
Küresel ısınma nedeniyle yer değiştiriyorlar


Bu çalışmayla, iklim değişikliğinin dünyanın birbirinden çok uzak bölgelerindeki yaygın kuş nüfusları üzerindeki etkisinin benzer olduğu gösterilmiş oldu. İklim değişikliği, yaygın koru ve bahçe kuşları arasında en belirgin olarak,  Diyarbakır’ın Hevsel Bahçelerinde de sıklıkla rastlanan Avrupa’da çıt kuşu ve ABD’de Amerikan robinini etkiledi. Arıkuşu ve kamışbülbülü gibi Avrupa'nın güneyinde yaygın olan kuşlar son yıllarda çoğalırken, aynı dönemde kuzey türleri olan dağ ispinozu ve söğüt baştankarası azaldı.
 
Farklı coğrafyada farklı eğilimler gösteriyor


Ayrıca, aynı tür farklı coğrafyalarda iklim değişikliğine farklı eğilimler gösterdi. Örneğin, kışların ılımanlaştığı kuzey bölgelerde çıt kuşlarının sayısı artarken, yazların daha sıcaklaştığı bazı güney ülkelerinde sayıları azaldı. İngiltere'de funda ötleğeni sayısı sekiz kat artarken İspanya'da azaldı. Bütün ABD'de görülen Amerikan robini güney eyaletlerde azalırken kuzeyde arttı. Bu değişiklikler, bu alanlarda değişen iklimin türlere uygunluğu ile de tutarlı oldu.
 
Devletler ne yapabilir?


Türün büyüklüğü, yaşam alanları, göç davranışı gibi faktörler bütün kuşları etkilese de türün iklim değişikliğinde avantajlı olup olmaması arasında sistematik fark görülmedi. Yani nüfus eğilimindeki farklar ancak iklim değişikliği ile açıklanabildi. Çalışma, iki kıtada iklim değişikliğinin kuş nüfusları üzerinde büyük ölçekli ve tutarlı etkisini gösterdi. Bu sonuçlar iklim değişikliğinin biyoçeşitliliğe etkisinin de bir göstergesi olarak kullanılabilir. Bu tür göstergeler küresel iklim değişikliğinin doğal yaşam üzerindeki etkilerini anlamak ve devlet politikalarının fark yaratıp yaratmadığını izlemek açısından da önemli.
 
Çalışmaya binlerce gönüllü katıldı


Çalışmada kullanılan uzun vadeli veriler bu tür çalışmalar için çok değerli. Dünyanın daha fazla bölgesinde benzer veri tabanlarının oluşturulması oralarda da benzer çalışmaları mümkün kılabilir.  Bu çalışma binlerce gönüllünün yardımı ve RSPB, USGS, EBCC gibi kurumların katkısıyla İngiltere'de Durham Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT