1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İkinci 'Türkün gücünü göreceksiniz' olayını yaşadık iddiası
İkinci 'Türkün gücünü göreceksiniz' olayını yaşadık iddiası

İkinci 'Türkün gücünü göreceksiniz' olayını yaşadık iddiası

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde olaylar devam ediyor. Olaylar ilçenin birçok yerine sıçrarken ilçe adeta harabeyi andırıyor.

A+A-

Çatışmaya ve sokağa çıkma yasağına rağmen ilçedeki gelişmeleri takip eden iki gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, Savcılık tarafından, ilçede bulunan diğer gazeteciler hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı.

Olayları yerinde incelemek üzere ilçeye giden aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek’in da bulunduğu heyete polislerin saldırdığı hatta ateş ettiği ileri sürüldü.
 
Silvan'daki gazeteciler için gözaltı kararı çıkarıldı


Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı 4'üncü gününe girdi. Olaylarda ölen ya da yarananlar hakkında net bilgi elde edilmezken, ilçe genelinde yaşanan çatışmaları görüntülemek isteyen ve sağlıklı bilgi aktarmak isteyen gazeteciler de gözaltı kıskacına alındı. DİHA ve Özgür Gün TV muhabirlerinin gözaltına alındığı Silvan'da, savcılık skandal bir karara imza attı. Savcılık, ilçedeki diğer gazeteciler hakkında da gözaltı kararı çıkardığı bildirilirken, bu karara, "yasağa rağmen gazetecilerin sokakta olmasını" gerekçe yaptığı belirtildi.
 
Serbest bırakıldılar


Dün sabah DİHA muhabiri Serhat Yüce ve Özgür Gün TV muhabiri Murat Demir gözaltına alınırken, ilçede bulunan diğer gazeteciler hakkında da savcılık tarafından "gözaltına alma" kararının çıkarıldığı öğrenildi. Gazetecilerin sokağa çıkma yasağına rağmen sokakta çekim yaptığının gerekçe gösterildiği belirtildi. Gözaltına alınan DİHA muhabiri Serhat Yüce ve Özgür Gün TV muhabiri Murat Demir, akşam saatlerinde emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 
Polis Şimşek’i öldürmek istedi iddiası


Olayları yerinde incelemek üzere ilçeye giden aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek’in da bulunduğu heyete polislerin saldırdığı hatta ateş ettiği ileri sürüldü.
Silvan girişinde bekledikleri sırada yüzlerce özel hareket polisinin saldırısına uğradıklarını ve ölümle tehdit edildiklerini öne süren heyet, ikinci "Türkün gücünü göreceksiniz" olayını yaşadıklarını ve DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek'i öldürmek için polislerin arkasından ateş ettiğini iddia etti.
 
Aydoğan ve Şimşek yazılı açıklama yaptı


HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, dün Silvan'da özel harekat polislerinin saldırıları sırasında yaşadıklarına ilişkin “İkinci 'Türkün gücünü göreceksiniz' olayı" başlıklı yazılı açıklama yayınladı.


Açıklamada, 2 Ekim günü Silvan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 20 kişilik bir heyet ile ilçeye doğru yola çıktıklarını ancak ilçe girişinde durdurularak ilçe merkezine alınmadıklarını ve bunun üzerine tüm yetkililerin bilgisi dahilinde heyet olarak beklemeye başladıkları belirtildi.
 
Öldürmek için 'araziye koş' dediler


Silvan'a 2 kilometre uzaklıktaki bir benzin istasyonun da aralarında sivil halk ile DBP ve HDP yöneticilerinin bulunduğu 150-200 kişilik bekleyişleri sırasında saat 19.30 civarında özel harekat polisleri tarafından saldırıya uğradıklarını aktaran açıklamada şunlar aktarıldı:


 “Ortalama 1 dakika içerisinde yüzlerce özel harekat polisi otomatik silahlarla etrafa ateş etmeye başladı. Ne olduğunu anlayamamanın verdiği şaşkınlık ve can havliyle sağa, sola kaçışmaya başladık. Kitlenin bir kısmı benzin istasyonunda bulunan odalara sığındı, yine kitlenin çoğu da benzin istasyonunun arkasında bulunan araziye dağıldı. Araziye dağılan kitleye kurşun yağdırıldı. Kurşunların isabet etmemesinin nedeni elektriklerin kesik olmasıydı. Bu, bizler için büyük bir şans oldu. Saldırı anında polisler, arabasının içerisinde bulunan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek'in arabanın içerisinden zorla çıkartarak kendisine hakaret edip araziye doğru koşmasını söylediler, Ali Şimşek araziye doğru giderken onu arkadan vurma girişimi gerçekleştirmeye çalıştılar”
 
 “Bulunduğumuz alanı terk etmediğimiz taktirde hepimizi öldüreceklerini söyleyip ayrıldılar”


Saldırıyı gerçekleştiren polislerin Yüksekova'da "Türkün gücünü göreceksiniz" diye halka zulüm eden polis amiriyle aynı ruh halinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Polis amiri cinnet geçirmiş bir ruh hali içerisinde tam 15 dakika boyunca gözü dönmüş bir şekilde bağırarak ve sıkılan kurşunlar eşliğinde, 'Siz bu devletten ne istiyorsunuz? Bu bayraktan ne istiyorsunuz? Bu bayrak sayesinde ekmek yiyorsunuz, bu bayrağa saygı göstermiyorsunuz. Hepiniz öleceksiniz, hepiniz gebereceksiniz, kimsiniz lan siz askerimizi, polisimizi şehit ediyorsunuz? Alçaklar, şerefsizler, kafirler!' diyerek bütün kin ve nefret içeren nutuktan sonra en kısa zamanda bulunduğumuz alanı terk etmediğimiz taktirde hepimizi öldüreceklerini söyleyip ayrıldılar” denildi.
 
“Hukuki işlem başlatılmalıdır”


Son dönemlerde benzer zihniyet ve tutum içerisinde olan çok sayıda kişinin özellikle şehir merkezlerinde operasyonlara aktif bir şekilde katıldığı ifade edilen açıklamada, “Bu durumun devamı halinde önümüzdeki süreçte sivil katliamların daha da boyutlanacağı ortadadır. Bu nedenle bu saldırının başını çeken kişi dahil olmak üzere benzer tutum ve davranış içerisinde olan bütün kişilerin derhal görevden alınarak haklarında idari ve hukuki işlem başlatılmalıdır” diye belirtildi.
 
Tekbir getiren özel harekatçılar camiye saldırdı


Silvan’da devam eden olaylarda özel harekat timlerinin ilçede bulunan cami, taziye evi ve Kuran kursuna tekbir ve marşlarla saldırdığı görüntüler ortaya çıktı. DİHA’nın haberine göre, Silvan'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Tekel, Mescit ve Konak mahallerinde yoğunlaşan çatışmaların ilçenin tüm mahallelerine yayıldığı belirtildi.
Çatışmaları protesto eden halkın ise sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklardan ayrılmazken, yoğun silah ve top atışları ilçede yankılanıyor.


Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Tekel Mahallesi'nde bulunan cami, taziye evi ve Kuran kursu çevresindeki çatışmalarda polisin, "Ey şanlı ordu" marşı ve "Allahu Ekber" tekbirleriyle ateş açtığı görüntüler ortaya çıktı. Saldırı ardından ortaya çıkan görüntülerde ise polisin tank ve zırhlı araçlarla yaptığı top atışlarının Kuran kursunun duvarlarına isabet ettiği ve duvarda büyük deliklerin açıldığı görüldü.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler