1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İkinci kürtçe kreş hizmet vermeye başladı
İkinci kürtçe kreş hizmet vermeye başladı

İkinci kürtçe kreş hizmet vermeye başladı

Diyarbakır Sur Belediyesi tarafından Hasırlı Mahallesi'nde bulunan Kadın Destek Merkezi'nde Kürtçe eğitim veren ikinci kreş açıldı.

A+A-

Çok dilli belediyecilik kararı nedeniyle bir dönem görevden alınan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Türkiye'de Kürtçe eğitim veren ilk kreşin ardından ikinci kreşi açtı.  Hasırlı Mahallesi'nde açtığı kreş ile çocukların ana dilleriyle okula hazırlandığını, buradaki eğitimin tamamen bilimsel ve pedagojik usulle yapıldığını ifade ederek, bunun aynı zamanda önerdikleri eğitim modeli olduğunu bildirdi.

Kreşten üniversiteye kadar tüm eğitim kurumlarında ana dilde eğitimi önerdiklerini kaydeden Demirbaş, şöyle konuştu: “Ana dilinin bir hak olduğunu iddia etmenin yanı sıra bunun bir gerçeklik olduğunu kabul etmek gerekiyor. Türkiye, tek dil, tek millet mantığından vazgeçip farklı dillerin farklı kimliklerin varlığını kabul etmesi gerekiyor. Eğitim, yerel yönetimlere devredilmeli, yerel yönetimler de çok dilli eğitim yapmalıdır. Bu ülkeyi güçlendirir ve bütünleştirir. Farklı dilleri esas alan eğitim modelinin benimsenmesi Türkiye'yi Orta Doğu'da çok önemli bir ülke haline getirecektir.  

Bizler, çocuğun en temel eğitim alanlarından biri olan kreşlerinde ana dilde yapılmasını esas alıyoruz. Sur Belediyesi olarak, çocuklarımızın hem psikolojik hem de zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak için kreşlerimizi çok dilli açtık. Bundan sonraki çalışmalarımızda da kreşten üniversiteye kadar olacak ana dilde eğitim veya çok dilli eğitim modellerinin hepsini destekleyeceğiz ve pratiğe geçirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Kreşte eğitim gören 15 çocuk ise Kürtçe şarkılar ve tekerlemeler öğrenip eğlenceli dakikalar geçiriyorlar.

HABERE YORUM KAT