1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İkinci el giysi ve ayakkabıya rağbet artıyor
İkinci el giysi ve ayakkabıya rağbet artıyor

İkinci el giysi ve ayakkabıya rağbet artıyor

Diyarbakır'da ekonomik güçlük çeken ve alım güçleri iyice zayıflayan vatandaşlar, ikinci el pazarlara akın etmeye başladı.

A+A-

Önceki yıllarda yoğunluğun az olduğu bu pazarlarda son zamanlarda özellikle alım gücü zayıf olan vatandaşların rağbeti iyice arttı.

Kullanılan elbiselerin ve ayakkabıların toplandığı ve tamir edilip temizlendikten sonra yeniden satışa sunulduğu ikinci el ayakkabı ve elbise pazarı, dar gelirli vatandaşların uğrak yeri oldu. Kullanılmış pantolon, gömlek, kazak, ceket ve ayakkabılar küçük tamirlerin ardından 3 ila 5 lira arasında satışa çıkarılıyor. Müşteriler özellikle çocuk ve yaşlılardan oluşuyor.

İKİNCİ EL AYAKKABILAR 3-5 LİRA
Piyasada sıcak para olmadığını insanların alım gücünün zayıfladığını ifade eden Deviren, "Artık kimse eskisini atmıyor getirip 1 liraya da olsa satıyor. Bizde küçük tamirlerin ardından yeniden satışa çıkarıyoruz. Ayakkabılar piyasada 35-40 liradan aşağı olmazken, biz 3-5 veya en fazla 10 liraya ayakkabı satıyoruz. Bazen biz maddi durumu iyi olan ailelerden aldığımız piyasada bayağı pahalı olan ayakkabıları da onarımını yapıp, boyadıktan sonra yeniden satışa çıkarıyoruz. Bunların tanesi de 15-20 den fazla olmuyor. Sattığımız ayakkabılar, dar gelirli vatandaş tarafından alınıp yeniden kullanılıyor. Onlarda mutlu oluyor bizde" dedi.

MÜŞTERİLER DAHA ÇOK ÇOCUK VE YAŞLILAR
Yine elbise pazarında ikinci el elbise satışı yapan 52 yaşındaki Habib Solmaz ise, "Durumu iyi olan vatandaşlar giymedikleri elbiseleri getirip buraya bırakıyor. Giyilecek durumda ise makinede yıkadıktan sonra bir ila 5 lira arasında satıyoruz. Eğer tamir gerektirecek giysiler olursa anlaşmalı olduğumuz terziler var onlarda tamirini yaptıktan sonra satışa çıkarıyoruz. İnsanların alım gücü gerçekten son yıllarda bir hayli düşmüş durumda. Daha önceden 'ben benim' diyen insanlar bile ikinci el elbise alıyor. Müşterilerimiz daha çok çocuk ve yaşlılardan oluşuyor. Dar gelirli vatandaşlar kendilerine ve çocuklarına buradan alışveriş yapıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT