1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İkinci aşamada kaygılar giderilmeli
İkinci aşamada kaygılar giderilmeli

İkinci aşamada kaygılar giderilmeli

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, hükümetin “Çözüm Süreci”nde ikinci aşama için hazırlıklarını hafta içerisinde açıklayabileceğine ilişkin sözleri üzerine gözler hükümete çevrildi. Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, hükümet

A+A-

“Çözüm Süreci” çerçevesinde BDP'lilerin geçtiğimiz hafta içerisinde hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, hükümetin ikinci aşama hazırlıklarını hafta içerisinde açıklayabileceğine ilişkin sözleri beklentileri arttırdı. Diyarbakır'da gözler hükümetin hafta içerisinde yapacağı muhtemel açıklamaya çevrildi. Kentteki sivil toplum örgütleri, hükümetin süreç çerçevesinde “kaygıları giderici” adımlar atmasını beklediklerini ifade etti.

“Olumlu bir açıklama bekliyoruz”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, sürecin başlamasıyla birlikte olması gereken şeyleri ve atılması gereken adımları söylediklerini belirterek, “Birinci aşamada nasıl ki PKK güçlerini geri çektiyse, aynı şekilde koruculuğun dağıtılması, özel birliklerin geri çekilmesi ve bölgede çatışmalar yüzünden oluşturulan bütün organizasyonların sonlandırılması gerektiğini söyledik. Hergün savaş uçaklarının kalkmaması gerektiğine dikkat çektik. Bunların devamında da demokratikleşme adımlarının atılması gerektiğini ve bunların güven vereceğini anlattık. Anayasal değişiklikler yapılması gerektiğini, tutuklu olan KCK'lilerin, avukatların, insan hakları savunucuların, hastaların tahliye edilmesini istedik. Halen de aynı noktadayız” dedi.

Hükümetin bir an önce ciddi adımlar atması gerektiğine dikkat çeken Bilici, bölge insanının içinin rahatlatılması gerektiğini vurguladı. Bütün antidemokratik yasaların değiştirilmesi gerektiğine işaret eden Bilici, şunları söyledi:

“Umarız hükümet bu adımları atar, ikinci aşama başlar ve bu ülke derin bir nefes alır. Değişmeyen birçok şey var ve tek değişen PKK güçlerinin geri çekmesi… Onun dışında mevcut durumda herhangi bir değişiklik olmadı. Bu nedenle hükümetten olumlu bir açıklama bekliyoruz.”

“Cezaevlerindekilerin tahliyesini bekliyoruz”

DTSO Başkanı Ahmet SAYAR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, müzakereler başladığı zaman taraflar arasında “silahlar sussun, fikirler konuşsun” şeklinde açıklamalar yapıldığını anımsatarak, “Silahlı güçler sınır dışına çekiliyor. Silahlar sustu. Ancak halen eylemlere katılmamış ve sadece fikirlerinden dolayı cezaevlerinde bulunan binlerce insan var. Geçen hafta yapılan duruşmalarda bu insanların serbest bırakılacağı yönünde bir beklenti vardı. Hükümetten ilk beklenen cezaevinde fikirlerinden dolayı yatan insanların tahliye edilmesi” diye konuştu.

Bir takım beklentiler gerçekleşmeyince insanların tedirgin olduğuna dikkat çeken Sayar, şunları söyledi:

“Sadece bölgede yaşayan insanlar değil, iş dünyası da tedirgin halen. Çünkü belirsizlikler sürüyor. Toplumun hükümetten geri çekilmenin ardından bir takım somutlar adımlar atmasına ilişkin beklentisi var. Bu nedenle anayasa ile ilgili altyapı oluşturulmalı. İyi niyet göstergesi olarak cezaevlerindeki insanlar tahliye edilmeli ve beklentileri karşılayacak bir yol haritası açıklanmalı. İnsanlara 'biz şu adımları atacağız' diye bilgilendirme yapılmalı. Umut ediyoruz ki hafta içerisinde tedirginlikleri, kaygılar giderici açıklama yapılacaktır.”

“Asıl gündem süreç olmalı”


AW000395

Sürecin önemine dikkat çeken Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, hem hükümet hem Abdullah Öcalan hem de BDP'nin süreçteki hassasiyetinin devam etmesi gerektiğini anlattı. Bölgede son 3-4 aydır yaşanan huzur ortamının her alanda hissedildiğine işaret eden Ebedinoğlu, “Ekonomik anlamda da ciddi anlamda güzel gelişmeler var. Yatırım talepleri arttı. Ancak bütün talepler sürece endekslendi. Sürecin heba edilmemesi konusunda kalıcı tedbirler alınmalı. Çözümün anayasa da olduğu malumdur. Önümüzdeki haftada çalışmaların ilk ve öncelikli maddelerinden birinin anayasa olması gerekiyor” dedi.

“Türkiye'nin gündemi ne kadar da batı illerinde farklı eylemlerle meşgul ediliyorsa da asıl gündem süreç olmalı” diyen Ebedinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atılacak adımlar çerçevesinde kesinlikle seçim barajı da düşürülmeli. Bu sadece BDP için değil, Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından önemli bir adım olur. Siyasi tutukluların bir an önce yasal düzenlemelerle dışarı çıkması gerekiyor. Silahların susması bir adımdı ve bu adımın arkası kalıcı tedbirlerle gelmeli. En önemli ayakları bunlar. İyi niyet adına bu günlerde bu kararlar alınmalı.”

“Adım atma sırası devlette”

DDKD BAŞKANI İmam TAŞÇIER

Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer, ikinci aşamada Türkiye'nin bir demokrasi paketi açması gerektiğini anlatarak, “Birinci aşamada PKK'den geri çekilmesi beklendi ve PKK bu adımı attı. Şimdi sıra devlette. Devlet de yasalarda değişikler yaratabilir. Tutukluları serbest bırakabilir. Anayasal düzenlemelere gitme adımları atılabilir. Toplum 'ne olacak' beklentisi içerisinde. Yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve tutukluların bırakılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Kafalarımızda soru işaretleri var”

78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Başkanı Gani ALKAN

Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan ise, Türkiye'de süreçle birlikte olumlu bir atmosfer yaratıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hükümetin karşı taraftan beklediği tüm adımlar atıldı. Ancak hükümetten beklenen adımlar atılmadı. Hatta atılacağına ilişkin sinyaller bile verilmedi. Bu nedenle kafalarımızda soru işaretleri var. Karakol inşaatları, korucu alımları, keşif uçakları bizleri kaygılandırıyor. Acaba süreç tıkanıyor mu diye düşünüyoruz. Bu nedenle hükümetten beklenilen somut adımlar atılmalı. Bazı yasalar değiştirilmeli. Hasta tutuklular ve siyasi tutuklular tahliye edilmeli. İyi niyet gösterilip, kaygılar sonlandırılmalı.”

HABERE YORUM KAT