1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İki yıl içinde Ergani'nin sorunları çözülecek
İki yıl içinde Ergani'nin sorunları çözülecek

İki yıl içinde Ergani'nin sorunları çözülecek

Ergani'nin altyapı sorununu önemli ölçüde çözecek Kısmi Kanalizasyon Şebekesi ve Kolektör Hattı'nın temeli törenle atıldı.

A+A-
3 milyon 500 bin liraya mal olacak hattın temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, iki yıl içerisinde Ergani'nin tüm altyapı çalışmalarını tamamlayacaklarını açıkladı.
 
 
Ergani'nin kanalizasyon sorunlarını çözecek Kısmi Kanalizasyon Şebekesi ve Kolektör Hattı'nın temeli düzenlenen bir törenle atıldı.  Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Ergani Belediyesi Eş Başkanları Aygün Taşkın ile Ramazan Kartalmış, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, DBP ve HDP ilçe teşkilatları, meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
 
Açılış konuşmasını yapan DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Ergani Kısmi Kanalizasyon Şebekesi ve Kolektör Hattı'nın Ergani halkına hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başladı. Büyükşehir Yasası'nın ardından Ergani'de yaptıkları fizibilite çalışmasıyla sorunların tespit edildiğini belirten Karatekin, “İlk çalışmaların ardından Ergani ilçesinin sorunları belli bir program dahiline alındı. Acil olarak özelikle kuzeybatı kolektörü ve kısmi kanalizasyon şebekesinin yapımı aciliyet arz ediyordu” dedi. Proje maliyetinin KDV ile birlikte 3 milyon 500 bin TL olduğunu ifade eden Karatekin, şunları söyledi:  “Bu çalışmayı en kısa sürede bitirmek temel hedefimizdir. Kentin tesislerinin bir kısmı çok eski ya da ekonomik ömrünü doldurduğu için bir kısmı da fen ve teknik kurallara aykırı yapıldığı için içme suyu ve kanalizasyon şebekesinin tamamen yenilenmesi kapsamında İller Bankası'na müracaat ettik.” Karatekin, hedeflerinin bir-iki yıl içerisinde Ergani'nin tüm altyapı tesislerini yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunmak olduğunu söyledi.
 
 
İçme suyu sorunu tamamen çözülecek
 
Ergani'nin özellikle yaz aylarında içme suyu sıkıntısı yaşadığını kaydeden Karatekin, DSİ tarafından projelendirilen; ancak yapımına başlanmayan İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne el attıklarını söyledi. Karatekin, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu sene Ergani'nin içme suyu sorununu çözeceğiz. İki ay içinde yapmış olduğumuz çalışmalar kapsamında İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin projesini hazırladık. Teknik şartnamelerini hazırlayarak ilana gönderdik. Yakında ihalesi olacak.  Ve söz verdiğimiz gibi sonbaharın ortalarında temiz içme suyunu Ergani'ye vererek içme suyu ihtiyacını köklü bir şekilde çözeceğiz.”
 
 
DSİ'yi ve hükümeti eleştirdi
 
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da, Ergani'nin altyapı sorunlarını çözmek için acil olarak çalışmalara başladıklarını söyleyerek, “Hem içme suyu, hem de kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi ve tamamlanması için projelerimiz hazır. Yatırım programlarına alındı. Bir iki yıl içerisinde tüm çalışmalarımız tamamlanacak” diye konuştu.
 
Kışanak, DSİ'nin İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin yapımına başlamamasını eleştirerek şöyle dedi: “Birileri diyor ki, 'Onlar konuşuyor, biz yapıyoruz'.  İşte yaptıkları ortada. Yüzyıldır bize neyi reva gördüklerini biz biliyoruz. Ben daha iki gün önce Aydın'da seçim çalışmalarına katkı yapmak için gittim. Gördüm ki, hiçbir altyapı sorunu kalmamış. Sıra bize gelince para yok. HDP emekten, halktan yana programını açıkladığı zaman beyefendiler çıkıp diyor ki, parayı nereden bulacaksın? Kendisine saray yaparken para buluyor, Batı'daki altyapı sorunlarını çözerken parayı buluyor, DAİŞ'e silahı gönderirken parayı buluyor. Ancak bize bir yudum içme suyunu bile çok görüyor.”
 
Kışanak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Artık halkımızın da bu ayrımcılığı görmesi lazım. Bu bir hakaret. DAİŞ'e gönderdiği bir tır silahın parasını verse Ergani'nin hiçbir altyapı sorunu kalmaz. Sıra bize gelince, 'para yok' diyor. Çok şükür biz halkımızı onlara muhtaç etmiyoruz. Etmeyeceğiz. Halkımızın sorunlarını çözmek için buradayız. Bizim halkımız da hizmetin en iyisine layıktır. Halkın sorunlarını yerde bırakmayacağız.”
 
 
Şimşek: Kürt belediyelerinin başarısıdır
 
 
DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek de, Ergani'de yapılan yatırımların Kürt belediyelerinin bir başarısı olduğunu söyleyerek, “Halkımızın ihtiyaçlarına göre belediyelerimiz çalışmalar yürütüyor. Yapılan hizmetler çok büyük. Halkımız şimdiye kadar sorunlarını çözmek için nasıl mücadele ettiyse bundan sonra da mücadele edecektir” diye konuştu. 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT