1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İki kadın tek acı: Rakel Dink, Türkan Elçi
İki kadın tek acı: Rakel Dink, Türkan Elçi

İki kadın tek acı: Rakel Dink, Türkan Elçi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi ziyaret ederek teselli vermeye çalışan Rakel Dink, görüşme sonrası ıslak gözlerle evden ayrıldı.

A+A-

 Görüşmenin ayrıntılarını anlatan Türkan Elçi, Rakel’in ziyaretinin kendileri için çok anlamlı aynı zamanda üzücü anların yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Benzer acıları yaşadıklarını belirten Türkan Elçi, “Rakel hanımın ziyaretinde biz sözlerimizle değil, gözlerimizle birbirimize teselli verdik” dedi. Beyaz tülbent için ise,  “O tülbent eşimin emanetidir. Beyaz tülbendimi bana Tahir aldı” dedi.
 
Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım günü öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan ve kızı Nazenin Elçi’yi evlerinde ziyaret etti. Benzer acıları yaşayan iki kadın Rakel Dink ile Türkan Elçi yaklaşık 45 dakika süren ziyarette zaman zaman gözyaşı döktü.
 
Rakel gözü yaşlı ayrıldı
 
Rakel Dink, Türkan Elçi ile vedalaşırken, sadece büyük bir yıkıntı daha yaşadığını ifade ederek yine gözü yaşlı ayrıldı. Görüşmenin ayrıntılarını Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi paylaştı. Rakel hanımın ziyaretinin kendisi için anlamlı bir o kadar da üzücü anların yaşanmasına neden olduğunu anlatan Elçi, “Tarif etmek biraz zor gibi ancak Rakel hanımı mezar başında görmek benimle ilgilenmesi beni ziyaret etmesi, iki olayında bir birine benzer olması iki ailenin aynı noktada buluşması hem anlamlı hem de çok çok üzücüydü. O anlamda o duyguları tarif etmek biraz zordu.
 
“Gözlerimizle teselli verdik”
 
“Birbirimize çok fazla bir şey söylemedik. Bakışlarımız çok şeyi anlatıyordu. Söylemek istediklerimizi bakarak söyledik” diyen Türkan Elçi, “Benim yanımda bulunmaları çok önemliydi. Birbirimize baktığımızda ne söylediğimi o anlıyordu. Ben ona baktığımda onun ne söylediğini anlıyordum. Biz sözlerimizle değil, gözlerimizle birbirimize teselli verdik” dedi.
 
Ortak harekat kararı yok
 
Adalet arayışında Rakel Dink ile ortak hareket edip etmeyeceğiyle ilgili olarak Türkan Elçi, “Adalet arayışıyla ilgili kendi aramızda konuştuk ancak bu kişiden kişiye değişir. Farklı bir yol izleyeceğim. Kendi kişisel düşünceme göre hareket edeceğim. Rakel hanım ile ortak bir girişim konuşmadık aynı ve benzer acılarda ortak girişimler olur ancak böyle bir şey konuşmadık” diye konuştu.
 
İki olayın benzer olması
 
İki olayın benzerliğinin insanı daha çok umutsuzluğa sevk ettiğini anlatan Türkan Elçi sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
 
“İnsan kesinlikle çok umutsuzluğa kapılıyor. Mizansen anlamda büyük umutsuzluk veriyor. İki olayın benzerliğini görünce daha korkunç olduğunu düşünüyorsun ve benzerlik kesinlikle seni teselli etmiyor.
 
“Beyaz tülbendimi bana Tahir aldı”
 
O tülbent eşimin emanetidir. Onu bana eşim aldı. Eşimin bana aldığı o tülbendi takmak istedim. Rakel hanımın da beyaz tülbent takmasını tesadüf olarak değerlendiriyorum.
 
Tehdit almadım
 
Sosyal medyayı takip etmiyorum. Sadece gelen ziyaretçilerden duyuyorum. Benim tehdit edilecek neyim var onu da bilmiyorum. Şu ana kadar kendim tehdit almadım”
 
 
Elçi'den kalan dosyalara kızı bakacak
 
“Baba lütfen gitme!” feryadıyla hafızalara kazınan Tahir Elçi'nin kızı Nazenin Elçi, babasının yarım bıraktığı faili meçhul dosyalarını takip etmek için hukuk okuyacağını belirtti. Sürekli faili meçhul cinayetlerin konuşulduğu bir evde dünyaya gelen ve şuan Robert Koleji'nde okuyan Nazenin, babasının erken veda ettiği dosyalarına bakmaya hazırlanıyor. Babasının sürekli kendisini mutlu etmek için çabaladığını anlatan Nazenin, “Hep biz yeni şeyler görelim, bir şey öğrenelim diye uğraşıyordu. Kardeşim, annem ve benimle zaman geçirmeyi çok seviyordu. Hep elinden geleni yapıyordu” sözleriyle, babasına dair hafızalarından hiçbir zaman silinmeyecek anları paylaştı.
 
“Bizim evde hep faili meçhul cinayetler konuşuluyordu”
 
Babasına hukuk okumak istediğini söylediğinde Elçi'nin ilk başta olumlu bakmadığını ancak, zamanla hoşuna gittiğini söyleyen Nazenin, “Benim O'nun gibi olmak istediğimi bildiği için destekliyordu. Uzun zamandır başka bir yolda yürüyemeyeceğimi düşünüyorum. Başka bir alanda kariyer yapamam. Bizim evde hep faili meçhul cinayetler konuşuluyordu” diye anlattı.
 
“Kızım babasının yolunda gidiyor”
 
Elçi'nin eşi Türkan Elçi ise eşinin toplumsal mücadelenin sadece hukuksal yolla yürütülemeyeceğini düşündüğü için ilk etapta kızının bu isteğine taraftar olmadığını dile getirerek “Kızım hukuk okuyacağını söyleyince hoşuna da gitti 'babasının yolundan gidiyor' dedi” sözleriyle aralarında geçen diyalogu anlattı. “Kızının hukukçu olmasını destekliyordu” diyen Elçi, “Kızım yurt dışında okumayı istediğinde, eşim istemiyordu ama her nedense son 1 ay kararını değiştirdi. Onun okullara kabulü için uğraştı” ifadesinde bulundu.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler