1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İki ateş arasında kalan halk çareyi göç etmekte buluyor
İki ateş arasında kalan halk çareyi göç etmekte buluyor

İki ateş arasında kalan halk çareyi göç etmekte buluyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde son dönemlerde meydana gelen olaylardan dolayı halk çareyi göç etmekte buluyor.

A+A-

Açık hava müzesi olarak da bilinen ilçe, yaşanan çatışmalar nedeniyle adeta hayalet şehri andırıyor. Dört defa sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçede sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim dalları can çekişiyor.


Fatih Paşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz ve Dabanoğlu mahallelerinde meydana gelen çatışmalarda iki ateş arasında kalan halk çareyi göç etmekte buluyor.


16 yıldır Fatih Paşa mahallesinde kaldığını söyleyen H.Ç, yaşanan olaylardan dolayı artık huzurlarının kalmadığı ve çareyi buralardan gitmekte bulduğunu dile getirdi.


“Bu göçler çatışma ve ölüm korkudan dolayı oluyor”


Şiddet olayları nedeniyle halkın mağdur olduğunu belirten Behiye Yörük, “Halk hepsi perişan oluyor. Herkes buradan taşınıyor, göç ediyor. Kimse burada kalmıyor. Bu göçler çatışma ve ölüm korkusundan dolayı oluyor. Sokağa çıkma yasağının ardından yüze yakın ev taşındı.” dedi.


“Herkes gitti buralardan”


5 aydır çok zor günler geçirdiklerini belirten Fadile Kerimoğlu ise yaşlı gözlerle şunları anlattı: “5 aydır burada öldük. Ne ev kaldı, ne can kaldı. Ben tek başıma yaşıyorum. Herkes gitti buralardan. Çatışmalardan çok korktuk. Dışarıya dahi çıkamıyorduk. Elektriksiz ve susuz kaldık. Fırına ekmek almaya bile gidemiyorduk.”
PKK’lilerin Sur ilçesinde barikat kurup hendek kazmaları nedeniyle ilçede 4 defa sokağa çıkma yasağı ilan edilirken,  meydana gelen çatışmalarda birçok ev, işyeri, tarihi eser yapı ve cami tahrip oldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler