1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İhsanoğlu Diyarbakır'da konuştu
İhsanoğlu Diyarbakır'da konuştu

İhsanoğlu Diyarbakır'da konuştu

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Diyarbakır'da konuştu:“Benim için öncelikli olan bu vatanın birliği, dirliği, huzuru ve bölünmez bütünlüğüdür.”

A+A-

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'daydı.Diyarbakır'daki şehir turu sırasında vatandaşlarla sohbet eden İhsanoğlu, öğlen saatlerinde Cuma namazını kılmak için Ulu Cami'deydi.

Gelen bir soru üzerine İhsanoğlu dün söylediği bazı sözlerin yanlış yöne çekilmeye çalışıldığını ifade ederek

açıkladı: “Son günlerde halkımız ve basın mensupları tüm bölgelerde korkusuzca ve istedikleri şekilde benimle diyaloğa giriyor, sorular soruyorlar ve ben de açık yüreklilikle hepsi ile görüşüyor ve cevaplıyorum. Ne yazık ki halkımızın büyük bir kısmının sıkıntı duyduğu kutuplaşma ve ayrışmanın bir uzantısı olarak sözlerimin sadece bir bölümü kullanılarak ifadelerim tahrif ediliyor, çarpıtılıyor. Burada da mutabakat kelimesinin içeriği tam anlaşılamamış olabilir. Bunu açmamın yararlı olacağına inanıyorum. Yüksek mutabakat, milletin seçtiği ve mecliste yer alarak her kesimi temsil eden milletvekillerimizin onayladığı konu anlamına gelir. Bu gibi ülkemize maddi manevi büyük kayıplar verdiren çok önemli konularda çözümün yüksek mutabakata dayanması, şeffaflıkla yürütülmesi ve neticelendirilmesi, milletin iradesinin tümüyle yansıtılmasını sağlayacaktır.

Ben de bu yüksek mutabakatın sağlanması için Anayasa'nın bana verdiği yetkiler çerçevesinde, birikimlerim doğrultusunda değerlendirme yapacağım ve mutlaka milletimizin hassasiyetlerini ve menfaatlerini dikkate alacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yarın bu konu toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından gündeme getirilirse meclis çatısı altında tartışılır. Şu anda böyle bir gündem yoktur. Benim için öncelikli olan bu vatanın birliği, dirliği, huzuru ve bölünmez bütünlüğüdür.”

“KÜRTLER TÜRKLER OLARAK BİZ BİN SENE BİRLİKTE YAŞADIK”

Türklerin ve Kürtlerin beraber bin sene beraber yaşadığını belirten, İhsanoğlu, “Giyim kuşam müziklerimiz sevinç ve kederimiz hepsi müşterek. Et ve tırnak gibi ayırmak mümkün değildir. Bu coğrafya bu şekilde kristalleşti. Bunu ayırmak mümkün değil ve doğru da değildir. Bunu yaparsanız büyük acı çekersiniz. Bu tarihten gelen mirası kullanmamız lazım. Bu beraberlik çok nadide bir tecrübedir. Özellikle yakın tarihimizde sıkıntılar doğdu. Bu devletin ve hükümetlerin yanlış politikalarından doğdu.Türkiye bunların acı faturaların ödedi. Bunun yerine geniş şekilde hak ve hürriyetlere demokrasiye daha geniş katılımlı daha çağdaş uygun şekilde yürütmemiz gerekiyor. Bunu yapmazsa ne Türkler ne de Kürtler daha müreffeh yaşamayacaktır. Hatalarımızı kabul etmemiz lazım. Çünkü insanlara baktığımız zaman bu insanların kaderi söyleyemeyiz. Diyarbakır, Edirne, Konya ve Yozgat saç renkleri ten renkleri aynıdır. Bu kumaş aynı kumaş. Diyarbakır'da kestiğim kumaşla Yozgat'ta kestiğim kumaş aynı. Bin senedir aynı tezgahta. Hatalar sırf Kürtlere mi yapıldı hayır herkese yapıldı. Hataları düzelterek ilerlememiz gerekiyor. Hataları düzeltirken daha büyük hatalar yapmamamız gerekiyor. Yoksa biz kazanmayacağız, kaybedeceğiz” diye konuştu.

İhsanoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ortada. Bu yetkilerle Cumhurbaşkanı hükümetten, meclisten gelen konuları vicdani kanaati ile, halktan aldığı güçle kamuoyunun hassasiyetini ve Anayasa'nın hükümlerini dikkate alarak değerlendirir. ”

HABERE YORUM KAT