1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHL'lere gurur oldu
İHL'lere gurur oldu

İHL'lere gurur oldu

Yakın zamana kadar 28 Şubat kararlarının mağduru olarak katsayı adaletsizliğinden dolayı kendi alanları dışındaki üniversiteleri kazanmaları hayal olan İmam Hatip Lisesi mezunları son yıllarda bu engeli aştı.

A+A-

Diyarbakır Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerden Nesibe Fidantek'in Maltepe Üniversitesi Tip Fakültesi'ni kazanarak İmam Hatip Mezunları'nın son yıllardaki başarısını sürdürdü.

İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, bu yıl mezun bir çok öğrencinin eczacılık, sınıf öğretmeni ve ilahiyat fakültelerini kazandığını belirterek, bunun da kendileri için gurur tablosu olduğunu söyledi.

Türkiye'de İmam Hatip Okulları'nın eğitim ve öğretimde toplumu ifsat eden batı tarzı eğitim anlayışına tek alternatif olduğunu belirten Gökdemir," Bu süreç içerisinde bu okullarda eğitim gören gençler İslam ile daha yakından buluşmuş, Müslüman halkımızın beklentilerini karşılayan, gençlerin İslami bir kimlikle buluşmasına öncülük etmişlerdir" dedi.

'MAĞDUR OLDULAR AMA MÜCADELEYİ BIRAKMADILAR'

İmam Hatip Mezunlarının 28 Şubat kararlarının mağduru olarak uzun yıllar sıkıntı çektiğini ancak buna rağmen mücadeleyi bırakmadığını anlatan Gökdemir, bu Okullarda eğitim görenlerin, daha sonraki yıllarda devletin kademelerinde görev ifa ettiği süre içerisinde Müslüman halkın teveccühüne mazhar olduklarını kaydetti.

Gökdemir, "İmam Hatip Okullarından mezun olanlar başarılarının karşılığı olarak ülkenin en iyi üniversitelerde eğitim görüyor ve Üniversite sınavlarında en iyi dereceyi bu okul mezunları alıyordu. İslami genç neslin yükselişini hazmedemeyen batı yanlısı cuntacı 28 Şubatçılar bu yükselişi durdurmak için her türlü engele başvurarak, bu okullara darbe vurmuşlardı" ifadelerini kullandı.

'DARBECİLER KAYBETTİ, HALK KAZANDI'

İmam Hatip Ortaokullarını kapatarak ve katsayı senaryoları ile Müslüman çocukların eğitim haklarının gasp edildiğinin altını çizen Gökdemir, darbecilerin amaçlarına ulaşamadığını ve kazanan tarafın yine halk olduğunu ifade etti.

Gökdemir, şöyle devam etti : "28 Şubat süreci ile Batı yanlısı cuntacılar Müslüman halkımız ve gençliğimizi sonu karanlık olan bir uçurumun eşiğine sürüklemişlerdi. Bu darbeciler oluşturdukları bu kâbus yönetiminin bin yıl süreceğini iddia ettikleri halde, İmam hatiplilere karşı yapmış oldukları ihanetin bedeli olarak on yıl bile kaos ortamını sürdüremedikleri gibi Yüce Allah'ın gazabına müstahak olmuşlardır. Diyarbakır'ımızda 28 Şubat süreci ile nüfusu bir buçuk milyonu bulan şehrimizde toplam İmam Hatipli öğrenci sayısı yüz eli civarındaydı. Şu an Müslüman halkımızın teveccühü ile İmam Hatipli kayıtlı öğrenci mevcudumuz on bini geçmektedir. Bu bizler için gurur kaynağıdır. "

'İMAM HATİPLER,BİRLİK VE BERABERLİĞİN ÇİMENTOSUDUR'

Birliği ve beraberliğin, halkın huzur ve saadeti ancak İmam Hatipli kadroların yönetimi ile gerçekleşeceğine inandıklarına vurguda bulunan Gökdemir, " Bu gün ülkemizde İmam hatip okullarımız 28 Şubat öncesi bir rağbete ulaşmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu okullarda okuyan gençlerimizin başarısı bizi ziyadesi ile memnun etmektedir. Gerek ülke genelinde ve gerekse Diyarbakır'da 2012-2013 eğitim ve öğretim dönemimdeki üniversite sınavlarındaki başarıları takdire şayandır. Birçok Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerinin bile ulaşmayacağı başarıya elde ettikleri için bu öğrencilerimizi tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'ÇOCUKLARIMIZI İMAM HATİPLERE GÖNDERELİM'

"Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerden Nesibe Fidantek, Maltepe Üniversitesi Tip Fakültesini kazanması ve daha birçok öğrencimizin eczacılık, sınıf öğretmeni ve ilahiyat fakültelerini kazanması bizler için gurur tablosudur" diyen Gökdemir, vatandaşlardan çocuklarını İmam Hatip okullarına göndermelerini istedi. Gökdemir," İslami ve manevi değerlerini sahiplenecek, erdemli ve örnek ahlaki davranışlar ile toplumu ıslah edecek ve halkımıza önderlik edecek nesiller için, çocuklarımızı imam hatip okullarına gönderelim" çağrısında bulundu.

Gökdemir, açıklamadan sonra Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Nesibe Fidantek'e plaket verdi.

HABERE YORUM KAT