1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ihlamur fiyatları dudak uçuklatıyor
Ihlamur fiyatları dudak uçuklatıyor

Ihlamur fiyatları dudak uçuklatıyor

Diyarbakır’daki baharatçılarda kilosu 150TL’ye satılan ıhlamurun fiyatı dudak uçuklatıyor.

A+A-

Sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen ıhlamurun fiyatı dudak uçuklatıyor.


Şifa bulmak için kaynatılarak içilen ıhlamur, Diyarbakır’daki baharatçılarda kilosu 150TL’den satılıyor.Bu yıl yeterli verim alınamadığı için fiyatların yüksek olduğunu söyleyen baharatçılar, müşterilerin yüksek fiyata tepki gösterdiklerini belirttiler.


Geçtiğimiz yıl 60TL’ye ıhlamur satışı yaptıklarını dile getiren Abdulkadir Elbahadır adlı baharatçı, “Ihlamur fiyatları bu yıl fahiş fiyatlarla yükseldi. Ihlamurun kilosu 140TL ile 150TL arasında satılıyor. Fiyatın artması halkın ihtiyacını karşılayamayacak duruma getirdi. Verim az olduğu için fiyatlar arttı. Geçen yıl 50 gramlık ıhlamuru 4 TL’den satıyorduk, bu sene 8TL’den satmak zorunda kalıyoruz.” dedi.


“Ihlamur başlı başına C vitaminidir”


Ihlamurun tedavi edici ve terletme özelliğinin olduğunu belirten Elbahadır, “Ihlamur, üst solunum enfeksiyonları, gribal enfeksiyonları, boğaz anjini, vücut direncinin düşmesi ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonlar için kullanılır. Başlı başına bir C vitaminidir. Tedavi edici ve terletme özeliği vardır. Limon sıkılarak içildiği zaman broşların ve göğsün açılmasına yardımcı olur. Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezlerinden biridir.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler