1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD'den hasta mahkumlar için açıklama
İHD'den hasta mahkumlar için açıklama

İHD'den hasta mahkumlar için açıklama

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi hasta tutuklulara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

A+A-

İHD Genel Merkezi'nin hasta tutsakların sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla almış olduğu eylem kararı kapsamında vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya geldi. Açıklamaya katılanlar tarafından çeşitli pankart ve dövizler taşındı. Kısa bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, "Cezaevleri tarihi ölüm, işkence ve hak ihlalleriyle dolu bir tarihtir.

Devlet yıllardır bu zihniyetini değiştirmeyerek, tutsaklara bu zihniyetle yaklaşmaya devam etti. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine şu ana kadar hiçbir paket çözüm getiremedi. Hasta tutsakların bir an önce özgürlüklerine kavuşması için gereken düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz" dedi. Bilici'nin ardından basın açıklaması, İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Muhterem Süren tarafından okundu. İHD Genel Merkezi tarafından 10 Eylül itibari ile hazırlanan raporda 154'ü ağır 526 hasta tutsağın bulunduğunu dile getiren Süren, "Adalet Bakanlığı'nın İHD listesinde bulunan hasta mahkumlarla ilgili acilen gerekli tedbirleri alması, listemizde bulunan ağır hasta mahkumların bir an önce tahliyesini sağlaması gerekiyor” diye konuştu.Yapılan açıklamanın ardından grup sessizce dağıldı.

(HÜ-YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT