1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD’den Gemlik yürüyüşüne destek
İHD’den Gemlik yürüyüşüne destek

İHD’den Gemlik yürüyüşüne destek

İHD Diyarbakır Şubesi, Abdullah Öcalan ile 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana çeşitli bahanelerle görüştürülmeyen avukatların MHD ve ÖHD öncülüğünde Gemlik’te yapacağı yürüyüşe destek açıklaması yaptı.

A+A-

 İnsan Hakları Derneği Diyarbakır (İHD) Şubesi, müvekkilleri Abdullah Öcalan ile 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana görüştürülmeyen avukatların MHD ve ÖHD öncülüğünde 27 Temmuz’da Bursa Gemlik’te yapacağı yürüyüşe destek açıklaması yaptı. Dernek binasında yapılan toplantıya İHD Şube Başkanı Raci Bilici, şube yöneticileri Gamze Yalçın, Rehşan Bataray, Pınar Dalkuş ve Abdullah Zeytun katıldı.


 ‘Çözüm konusunda ısrarlılar’


Öcalan’ın ve Kürt siyasal hareketinin çözüm konusundaki ısrarlı tutumuna dikkat çeken Bilici, ısrarlara rağmen çözüm süreci konusunda devlet ve hükümet yetkililerinin, çıkarları doğrultusunda hareket ederek sürece zarar verdiğini söyledi. Bireysel ve kolektif hakları rafa kaldıracak gelişmelerle karşı karşıya olunduğuna işaret eden Bilici, seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu hazmedemeyen iktidarın, direk çözüm sürecini hedef aldığını ve bitirmeye doğru götürdüğünü söyledi. “Bunu nerden anlıyoruz. İşte en açık örneği Sayın Öcalan’a uygulan tecrittir.

Süreci okuyan, izleyen ve süreç konusunda gerçekçi yaklaşan herkes, Sayın Öcalan olmadan bu sürecin ilerlemeyeceğini biliyor” diyen Bilici, Öcalan’ın Kürtler tarafından baş müzakereci olarak belirlendiğine vurgu yaptı. Bilici, Dolmabahçe mutabakatı ile ilerleme gösteren sürecin, Cumhurbaşkanı’nın tutumu sonucu “Kürt yoktur” noktasına geldiğini söyledi.


‘Öcalan yönelik tecride derhal son verilsin’


Türkiye’nin çok farklı siyasi bir mecraya kaydığını belirten Bilici, yeniden çatışmalı ortama dönülebileceğine yönelik gelişmelerin yaşandığını hatırlatarak, acilen tarafların diyalog ve müzakere masasına oturmasını istedi. Bilici, “Sayın Öcalan üzerindeki tecride derhal son verilmesi ve özgür koşullarda kendi örgütüyle, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerle çok rahatlıkla görüşebileceği imkanlar oluşturulmalıdır. Ayrıca yaşanan kaotik ortamın ve gelişmelere karşı Sayın Öcalan ile derhal bir görüşme yapılmalıdır” diye konuştu.  

Ardından İHD MYK Üyesi ve Şube Yöneticisi avukat Gamze Yalçın ise Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından 27 Temmuzda Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak olan protesto eylemine şube avukatları olarak destek vereceklerini belirterek, “İHD Diyarbakır Şubesi avukatları olarak 27 Temmuz’da tecride yönelik yapılacak protesto eylemine katılım sağlayacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler