1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD'den 9 aylık hak ihlalleri raporu
İHD'den 9 aylık hak ihlalleri raporu

İHD'den 9 aylık hak ihlalleri raporu

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki, 2012 yılı ilk 9 aylık insan hakları ihlalleri raporunu açıkladı.

A+A-

İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen açıklamaya, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile çok sayıda avukat katıldı. Açıklamayı okuyan Bilici, 2012 yılının geçmiş 9 aylık sürecinde birçok alanda hak ihlallerinin devam ettiğini söyledi. Kadın katliamları ve kadına yönelik şiddetin de devam ettiğini dile getiren Bilici, toplumun tüm dezavantajlı kesimlerinin halen çeşitli hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi. Cezaevlerindeki 56. güne giren açlık grevlerine de değinen Bilici, barışın sağlanması konusunda gözle görülür bir çabanın olmadığını belirterek, şöyle devam etti:
“56 gündür bu ülkenin cezaevlerinde mahpuslar bedenlerini ölüme yatırmış durumdadır. Ancak, yetkililerin duyarsızlığı ve vurdumduymazlığı devam etmektedir.

Açlık grevindeki mahpusların talepleri ortadadır. Bizler insan hakları savunucuları olarak her ne kadar açlık grevlerini benimsemiyor olsak da, mahpusların taleplerinin gayet meşru ve insani talepler olduğunu ve istenilmesi halinde kısa sürede karşılanabilecek talepler olduğunu belirtmek isteriz.

Açlık grevindeki mahpusların taleplerinin karşılanmasıyla bu grevler sona erecek, ölümlerin önüne geçilecektir. Bu konuda atılacak bir adım diğer sorunların çözümünü de beraberinde getirecektir.”
Açıklamanın ardından İHD Bölge Başkanı Şevket Akdemir, 2012 yılının ilk 9 aylık insan hakları raporunu açıkladı. Açıklanan hak ihlallerinin bazıları şöyle:

“Silahlı çatışmalar nedeniyle 395 kişi ölmüş, 420 kişi yaralanmış. Sınır hatlarında 6 kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralanmış. Mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu 7'si çocuk 10 kişi ölmüş, 17 kişi de yaralanmış. Çatışmalı ortam nedeniyle 12 köy yakma ve boşaltma, 32 orman ve arazi yakma, 66 mera ve otlak ihlali yaşanmış. 22 kadın intihar etmiş, 5 kadın intihara teşebbüs etmiş. Aile içi şiddete uğrayan kadınlardan 10'u yaşamını yitirmiş, 13 kişi de yaralanmış. Çocuk intiharları 12, teşebbüs 4, aile içi şiddete uğrayan çocuklardan 7 çocuk yaşamını yitirmiş, 2 çocuk yaralanmış ve 1 çocuk da tacize uğramış. Düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlaller de ise 11 etkinlik yasaklanmış, anadil kullanma özgürlüğüne yönelik 4 ihlal gerçekleştirilmiş. Cezaevlerinde sevk uygulamalarında bin 142 hak ihlali, 222 sağlık hakkı ihlali ve 25 tecrit-izolasyon ihlali tespit edilmiştir. İnanç nedeniyle 87 kişi ayrımcılığa uğramıştır.”

 

(YRT-AKK-AŞ-Y)