1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD ve Barodan açıklama
İHD ve Barodan açıklama

İHD ve Barodan açıklama

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ile Diyarbakır Barosu, faili meçhul cinayetlerin zamanaşımına uğramaması için basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasına İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Rahşan Baturay ile İHD Diyarbakır Şube üyeleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile baro üyeleri ve kayıp yakınları katıldı.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Baturay, 20 yıl gibi uzun bir süre savcılığın tozlu raflarında bekletilen ve zamanaşımı riski ile karşı karşıya bırakılan bir kısım zorla kaybetme ve faili meçhul dosyalarına ilişkin talep ve kaygılarını paylaşmak için burada toplandıklarını söyledi. Yoğunluklu olarak 1990'lı yıllarda yaşanan kayıp, faili meçhul ölüm olaylarına ilişkin dosyalarda sistemli bir şekilde uygulanan cezasızlık politikasının, 2014 yılında zaman aşımı uygulaması ile devam ettiğini belirten Baturay, bu olaylardan dolayı henüz hiçbir yetkilinin ceza almamış olmasının, cezasızlık politikasının tavizsiz uygulanmasının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Baturay, “Kamuoyuna da yansıyan bazı dosyalarda düzenlenen iddianame ve dosya ayrıntıları, devletin ve devlet adına hareket eden kişi ve oluşumların işledikleri suçlara ilişkin önemli tespit ve bilgiler içermekteydi. Ancak, bu dosyalardaki yargılamaların uzunluğu, sanıkların tutuksuz yargılanması, yargılamaların güvenlik gerekçesiyle bölge dışındaki illerle taşınması gibi uygulamalar; bu dosyalar sonucunda verilecek kararlar ile sanıklar ve devlet aklanmaya mı çalışılacak sorusunu akla getirmektedir.

Zorla kaybetme, uluslararası mevzuatta insanlığa karşı işlenmiş suçlardan sayılmakta ve insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımının işlemeyeceği hükmü de çok sayıda uluslararası mevzuatta düzenlenmiştir. Özellikle 1990'lı yıllarda yoğunlaşan ve Kürtlere yönelik olarak sistemli bir şekilde uygulanan zorla kaybetme olaylarının, insanlığa karşı işlenen suçlardan olduğu ve zamanaşımı sorununun bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği bizlerce tartışmasızdır. Ancak, Türk yargı sistemi bu konuda 20 yıllık zamanaşımı kuralını uygulaması nedeni ile bu dönemde işlenen binlerce suç zamanaşımına uğradı.

İçinde bulunduğumuz Mayıs ayı içerisinde 20 yılını dolduracak olan ve şüphelilerinin, bölge açısından dönemin karanlık kabusu haline gelen Bolu Dağ Komando Tugay Komutanlığı yetkilileri olan bir kısım olaya ilişkin talep ve kaygılarımızı savcılık ile paylaştık. Ancak, uzun süredir bu husustaki talep ve kaygılarımızı iletmemize rağmen etkili bir soruşturma yürütülmemiş ve dosyalarda 20 yılın dolmasına sadece birkaç gün gibi bir süre kalmıştır. Bu nedenle Mayıs içerisinde 20 yıllık zaman aşımı süresini dolduracak olan kayıp ve faili meçhul dosyalar bir an önce açılarak, dosyaların zaman aşımına uğraması önlenmelidir. Öte yandan insanlığa karşı işlenmiş suçlar olarak gördüğümüz bu vakalarda zaman aşımı hususunda uluslararası hukuk ve insancıl hukuk ilkeleri esas alınmalıdır” dedi.

Daha sonra konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ise, kendilerinin Diyarbakır Barosu olarak, bölgedeki hukukçular olarak bu mağdurların adalet mücadelesini desteklediklerini, onlarla dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Elçi, “İHD'nin bu çalışmasını destekliyoruz. Devlet görevlileri tarafından işlenen, yaşam hakkının ağır ihlalini oluşturan gözaltında kayıp, faili meçhul cinayet gibi keyfi infazlar zamanaşımına uğramaz, uğramamalıdır. Zira bu suçları, ağır suçları, sivillere, bireylere karşı bizzat suç işleyenleri bulup adalete teslim etmekle görevli bu suçların delillerini toplamakla görevli adaletin gereğini yapmakla görevli olanlar tarafından bu suçlar işlendi. Bizzat kendileri tarafından işlenen bu ağır suçların delileri de kendileri tarafından ortadan kaldırıldı, gizlendi ve 20 yıldır bu delileri gizliyorlar” diye konuştu.

Elçi'nin konuşmasının ardından, yakını faili meçhul cinayete kurban gitmiş ve kayıp yakınları da konuşma yaptı.Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

(YRT-AŞ-Y)

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT