1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD: Türkiye ve Kürdistan halkları barış istiyor
İHD: Türkiye ve Kürdistan halkları barış istiyor

İHD: Türkiye ve Kürdistan halkları barış istiyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajında, “Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan halklar, barış istemekte, bir arada yaşam iradesi göstermekte ve bunun umudunu taşımaktadır” denildi.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. Savaşın 'aydınlığı ve umutları karanlığa gömen, kaotik bir ortam' olduğunun ve her türlü yıkıcılığa zemin sunduğunun vurgulandığı açıklamada, “Bu nedenle savaşarak ve çatışarak, toplumsal sorunları çözüme kavuşturacağını düşünenler, maalesef yanılmaktadır. Çünkü Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan halklar, barış istemekte, bir arada yaşam iradesi göstermekte ve bunun umudunu taşımaktadır” denildi.
 
“Derin kaygı içindeyiz”


Son iki ay içerisinde onlarca insanın çatışmaların durmak bilmediği ve yaygınlık kazandığı bu süreçte yaşamını yitirdiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:


 “Çatışmalı süreç içersinde sivil ölümlerden duyduğumuz kaygıyı, altını çizerek önemle ifade etmek isteriz. Çünkü sivil yurttaşlar bu savaşın tarafı değildirler! Silvan’da, Silopi’de, Cizre’de, Yüksekova’da, Varto’da, Diyadin’de güvenlik güçleri tarafından yargısızca infaz edilen sivil yurttaşların hiçbir günahı yoktur! Onlara yöneltilen saldırılar yaşam hakkı ihlalleridir ve açıkça ifade etmek isteriz ki, insanlık suçudur!
 
Eczacı ve doktora başsağlığı


Diyarbakır'da Eczacılık yapan ve AKP’nin Diyarbakır eski Gençlik Kolları Başkanı olan Yunus Koca isimli yurttaş da, iş yerinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirmiştir.

Yine Abdullah Biroğul isimli doktor, Diyarbakır'ın Kulp ile Lice ilçesi arasındaki karayolunda aracı ile seyahat ettiği sırada, aracına kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmiştir. Öncelikle her iki olayda yaşamını yitiren yurttaşların ailelerine başsağlığında bulunuyoruz. Ve insan hakları savunucuları olarak, sivil yurttaşlara yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz. Bu vesileyle Silvan’da, Cizre’de, Yüksekova’da, Varto’da, Diyadin’de ve Diyarbakır’da gerçekleşen yargısız sivil infazların ivedilikle incelenmesi ve gerekli yargı sürecinin derhal başlatılması çağrısında bulunuyoruz.


Bu temelde 1 Eylül barış günü, barışı en yakın zamanda kucaklayabilmeleri arzusuyla tüm halklara kutlu olsun diyoruz. Yaşasın Barış!
 
“Sivil infazlar incelenmeli”


Yaşamını yitiren sivillerin ailelerine başsağlığı dileyen İHD, “Silvan’da, Cizre’de, Yüksekova’da, Varto’da ve Diyarbakır’da gerçekleşen yargısız sivil infazların ivedilikle incelenmesi ve gerekli yargı sürecinin derhal başlatılması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler