1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı
İHD kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı

İHD kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 2012 yılının ilk 10 ayında 56 kadının öldüğünü veya öldürüldüğünü, 45'inin şiddet sonucu yaralandığını, 6'sının tecavüze uğradığını, 10'unun i

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2012 yılı ilk 10 aylık kadına yönelik şiddet raporunu düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı. Dernek binasında düzenlenen toplantıya Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Kadın Komisyonu üyeleri Gülistan Gencer, Rehşan Bataray Saman, Gülşen Demir ve Fidan Kılıç katıldı. Yönetim kurulu üyesi Gülistan Gencer, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası' nedeniyle yine bir aradayız.

Haftaya adını veren başlık bile aslında kadının hala ciddi şekilde ayrımcılığa maruz kaldığını ve büyük bedeller ödediğini anlatmaya yeterli. Tüm dünyada olduğu gibi bu coğrafyada da kadınlar, erkek egemen sistemden ve erkek aklının ürünü olan politikalardan dolayı en fazla acı çeken ve bedel ödeyen kesim olmaya 2012 yılında da devam etti. Bu rakamların her biri; tecavüze uğrayan, katledilen, berdel verilen, zorla evlendirilen, polis şiddetiyle iç içe siyaset yapan, demokratik muhalefet yaptığı için cezaevinde yıllarını geçiren, açlık grevlerine yatan kadınlardır. Sadece İHD Diyarbakır Şubesi'nin 2012 yılının ilk 10 aylık verileri dahi tablonun ne kadar vahim olduğunu ortaya koymaya yetmektedir. Buna göre bölge illerinde 56 kadın ölmüş veya öldürülmüş, 45'i şiddet sonucu yaralanmış, 6'sı tecavüze uğramış, 10'u da cinsel tacize maruz kalmıştır. Gerçek sayının bunların çok üzerinde olduğunu biliyoruz.

Ancak bunlar tespit edebildiğimiz sayılardır. Güvenlik güçlerinin şiddetine uğrayan kadınlar; 1 ölü, 15 yaralı, 6 taciz. Aile içi şiddete uğrayan kadınlar; 12 ölü, 14 yaralı. Toplumsal alanda şiddete uğrayan kadınlar; 11 ölü, 11 yaralı, 6 tecavüz, 4 taciz. Kadın intiharları; 27 intihar, 5 teşebbüs. Kuşkulu kadın ölümleri 4 ölü, namus cinayetleri 1 ölü” dedi.