1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İHD Kadın Komisyonu’ndan çarpıcı veriler
İHD Kadın Komisyonu’ndan çarpıcı veriler

İHD Kadın Komisyonu’ndan çarpıcı veriler

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslar arası Mücadele Günü nedeniyle yayınladığı raporda, çok çarpıcı verilere yer verdi.

A+A-

Rapora göre bölgede geçen 10 aylık süre zarfında, 70 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

 

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslar arası Mücadele Günü nedeniyle hazırlanan, İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2015 yılı ilk 10 Ay Kadın Katliamları ve Kadına Yönelik Şiddet Raporu’nu açıkladı. şube binasında düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

 

Toplantıya Yönetim Kurulu ve Kadın Komisyonu Üyeleri Hatice Demir, Gülistan Yalçındağ Gencel,  Gamze Yalçın, Pınar Dalkuş, Yıldız Koç ve Havva Aslan katıldı.

 

Rapordan önce açıklama yapan avukat Hatice Demir, Şiddet gören veya şiddet tehdidiyle yaşayan kadınların korunması için gereken önlemler alınmamakta ya da sadece kağıt üzerinde kaldığını ifade etti. Türkiye taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerde yer alan yükümlülükleri yerine getirmediğini belirten Demir, “Kadına yönelik şiddet dosyalarında, etkili bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmemekte, hukukun genel ilkelerinden olan takdiri indirimi aşan,  “erkek yargı” eliyle yasalar, erkek failler için esnetilmekte ve failler adeta cezasız bırakılmaktadırlar” diye konuştu.

 

Militarist erkek aklı önce kadınları vuruyor

 

Kadına yönelik şiddetin en yoğun halinin devlet eliyle gerçekleştiğini kaydeden Demir “OHAL’i kaldırmakla övünen siyasal iktidar bugün kadınlara kendi yaşam alanlarını yasaklamaktadır.

 

Sokağa çıkma yasakları, askeri güvenlik bölgelerinin her geçen gün keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde genişleyerek yayılması başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere indirilmiş bir darbedir. Bu çatışmalı süreçte devletin cinsiyetçi, tekçi, milliyetçi ve militarist erkek aklıyla önce kadınlar vurulmaktadır” dedi. 

 

IŞİD saldırıları korkunç boyutlarda

 

Ortadoğu’da IŞİD çetelerinin kadınlara yönelik saldırıları korkunç boyutlarda olduğunu ifade eden Demir “Devam eden savaşta, yüz binlerce kadın ve çocuk yerini yurdunu terk etmek zorunda bırakılmış ve mülteci konumuna düşürülerek her türlü saldırıya açık yaşama tutunmaya çalışmaktadır” diye konuştu

 

Demir, İHD’li kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin şu talepleri sıraladı:

 

“Devam eden çatışmalı süreçte yaşam hakkı ihlal edilen kadınların faillerinin bulunması için ivedi ve etkili bir soruşturma yürütülmeli, failler yargılanmalı ve hakikat açığa çıkarılmalıdır. Kadınların şiddetten korunması için gereken yasal ve diğer tedbirler alınmalıdır.

 

Kadına yönelik şiddetin sona ermesi amacıyla, yapılacak tüm çalışmalarda kadın kurumları ile insan hakları örgütlerinin önerileri doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır. IŞİD çetelerinin saldırısı ile işgal edilen ve işgal tehdidi altında kalan tüm bölgelerdeki kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve IŞİD tarafından zorla alıkonulan kadın ve çocukların kurtarılması için, başta BM olmak üzere tüm uluslar arası insan hakları kuruluşları ve tüm ülkeler tarafından ortak bir kararlılıkla hareket edilmelidir”

 

Demir’in açıklaması ardından Kadın Komisyonu Üyesi Gülistan Yalçındağ Gençel, 2015 yılı 10 Aylık Kadın Katliamları ve Kadına yönelik Şiddet Raporunun bilançosunu açıkladı. Buna göre; güvenlik güçlerince şiddete uğrayan kadınlardan 5’i öldü, 11’i de yaralandı. Aile içinde şiddete uğrayan kadınlardan 18’i yaşamını yitirdi, 10’u da yaralandı. Toplumsal alanda şiddete uğrayan kadınlardan 9’u yaşamını yitirdi, 5’i yaralandı, 2 kadın tecavüze uğradı, 5 kadın da taciz edildi.

 

23 kadın intihar ederek yaşamına son verdi 6 kadın ise intihar girişiminde bulundu. 15 kadın ise kuşkulu şekilde yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler